Rožnov pod radhoštem

Z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm za dva dny

22 kilometrů, zajímavá krajina a nenáročné výšlapy – na to všechno se můžete těšit, pokud se vypravíte na pěší výlet z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm.

A odkud vyrazit? Rozhodně z „Valmezu“ alias z Valašského Meziříčí. Dostanete se sem snadno, staví tu  všechny rychlíky z okolí, případně to samozřejmě jde i autem. Jde o krásnou  památkovou zónu, vyhlášenou v roce 1992.

Po červené  k přehradě Bystřičce

Až se dost pokocháte (a prohlídka s průvodcem může zabrat i několik hodin), vydejte se po červené turistické značce, mířící k přehradě Bystřičce. Vyplatí se projít se i po souběžně vedoucí naučné stezce Jana Karafiáta s naučnými panely, na kterých najdete mnohé zajímavosti z okolí. Cestou projdete i obcí Malá Lhota, kde se můžete občerstvit.

A pokračujte zase po červené až k přehradě Bystřička, dnes jde o vyhlášené rekreační středisko, na němž turisté oceňují zejména nádherné výhledy do krajiny. Pro milovníky stanování se tu najde i tábořiště. Odtud můžete pokračovat po modré do Rožnova, ovšem nabízí se i zajímavější možnost.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Šlápněte do tohoto až do obce Vidče

Pokud se chcete ještě trochu projít, odbočte v obci vlevo a dojde až do  obce Vidče. Čekat tu na vás bude zejména krásný  farní kostel Cyrila a Metoděje z let 1908 až 1915. Potěší novogotickou architekturou. V obci se opět napojíte na modrou, která vás dovede až do vašeho původního cíle. Minete přitom i  slavné skokanské můstky. A co dělat v Rožnově pod Radhoštěm?

Když si chcete Rožnov ještě trochu užít

V první řadě se určitě zamiřte někam občerstvit. Radost vám v tomto směru určitě udělá Rožnovský pivovar, který obnovil činnost v roce 2010. Hned dalším neopomenutelným cílem je určitě rožnovský skanzen mimo jiné s dřevěným kostelem sv. Anny. Ano, mluvíme o Valašském muzeu v přírodě, jehož součástí je i Dřevěné městečko či Mlýnská dolina.

V sezóně se tu koná spousta akcí, během nichž tu je doslova přeplněno, takže pokud se chcete jakékoliv přelidněnosti vyhnout, pohlídejte si je a do Rožnova raději zamiřte kdykoliv jindy. Vše najdete na oficiálních stránkách Valašského muzeu v přírodě.

Za zmínku v Rožnově také určitě stojí Kostel Všech svatých a Evangelický kostel, stejně jako „sorela“, což je vlastně impozantní soubor staveb postavených v 50. letech minulého století, a to ve stylu tzv. socialistického realismu.

A aby byl náš výčet kompletní, nenechte si ujít ani pomník T. G. Masaryka na náměstí nebo Moderní zábavní centrum, na které narazíte, pokud se vydáte po cestě na Radhošť, což je samozřejmě další místní zajímavost.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *