Za solnými jezery v jihoamerických Andách

Možná to nevíte, ale stačí zamířit na náhorní plošiny Bolívie a otevře se vám zcela nový svět. Právě tady se pod oblaky ukrývají jedinečné přírodní úkazy, z nichž mnohé z nich klamou svým vzezřením.

Náhorní plošiny, ke kterým dnes zamíříme, leží mezi Východní a Západní Kordillerou. Začínají ve středním Peru, ovšem pokud se jich budete držet, odvedou vás až do severní Argentiny. A jde o krajinou vskutku fantazijní a pohádkovou.

Solná jezera jako místo divů

Stačí se trochu porozhlédnout. Vždyť hory tu mohou mír prakticky jakoukoliv barvu od temně rudé až po malachitově zelenou. A pokud se zadíváte na třpytivou vodní hladinu, brzy zjistíte, že se dost možná jedná spíše o solnou pláň, pokrytou množstvím třpytivých krystalků.

Vysoká pláň alias Altiplano – Bolívie

Pokud se chcete do této začarované krajiny dostat, nejsnáze se vám to povede právě v Bolívii. Vysoká plán zvaná také Altiplano se tyčí do výšky 3200-3800 metrů a může se pochlubit šířkou přes 300 kilometrů. Čekat tu na vás budou solná jezera, bahenní sopky i bizarní skaliska, vymodelovaná větrnou erozí.

Průvodci vás vezmou na jednu z nejsušších náhorních planin světa, kde za rok nespadne více než 250 mm srážek. A přitom ještě na konci doby ledové ji pokrývala dvě obrovská jezera. Pozůstatky toho severního znáte – je to jezero Titicaca. Ovšem bývalé jižní jezero je pro turisty mnohem zajímavější. Dalo totiž vzniknout jezeru Poopó a mnoha další lehce slaným jezerům a také slaným močálům (Salar de Uyuni a Salar de Coipasa).

Nejzajímavějším turistickým cílem je pak rozhodně jezero Laguna Colorada se svou tmavě rudou vodou (zbarvení je způsobeno mikroorganismy). Žijí tu obrovská hejna plameňáků a na jeho březích můžete čas od času spatřit zajímavé siluety extrémně odolných kaktusů. Zkrátka krajina jako z pohádky.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.