Zadluženost eurozóny stále stoupá. Česko je sedmé, propadla se Francie, Litva i Lotyšsko

Eurozóna, euro, nestabilita, Evropa, Evropská unie, unie

Zadluženost eurozóny stále stoupá. Česko je sedmé, propadla se Francie, Litva i Lotyšsko. Eurozóna, kterou tvoří 19 z 27 členských států Evropské unie (EU), čelí narůstající dluhové krizi, která představuje vážné riziko pro finanční stabilitu.

Tuto situaci zhoršují různé vnější tlaky, včetně geopolitického napětí a hospodářských výkyvů. Úvěrové ratingy mnoha zemí eurozóny se zhoršily, což odráží rostoucí obavy o jejich finanční zdraví a udržitelnost.

Dopad snížení ratingů v eurozóně

Ratingové agentury, jako je například Standard & Poor’s, hrají klíčovou roli při hodnocení finančního zdraví ekonomik. Snížení těchto ratingů má obvykle za následek vyšší výpůjční náklady zemí, protože investoři požadují vyšší výnosy za vyšší vnímané riziko. Nedávno byl snížen rating i takovým zemím, které byly doposud považovány za velmi stabilní. Jde o Francii, Estonsko, Lotyšsko a Litvu.

Foto: Pixabay

Českou je sedmé – nejlepší

Pokud si (stejně jako mnoho lidí v ČR myslíte), že jsme předlužení až hanba, pak byste měli vědět, že z eurozóny jsme na tom skoro nejlépe. Jen šest zemí má totiž lepší rating než my. Jde o:

  • Nizozemsko,
  • Lucembursko,
  • Německo,
  • Rakousko,
  • Finsko
  • a Belgii.

Lákavé místo pro život? Možná ne

Evropa bývá svými obyvateli vnímána jako takřka ideální místo k životu. Nic však aktuálně není vzdálenějšího pravdě. Stupňující se zadlužení a související ekonomické problémy mohou vést k politické nestabilitě, jak je vidět na vzestupu různých populistických hnutí v několika zemích eurozóny. Koneckonců – stačí se podívat na výsledky voleb v posledních dvou letech. A bohužel se vše nejspíš bude jen zhoršovat.

 

Zdroj: https://faei.cz/predvolebni-fiasko-pro-macrona-a-varovani-pro-celou-eurozonu/, https://www.denik.cz/ekonomika/cr-je-v-sedmicce-zemi-eu-s-nejnizsim-deficitem-i-dluhem-20160422.html, https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/zadluzeni-ceska-v-prvnim-ctvrtleti-dal-rostlo-v-eu-naopak-kleslo-na-83-7-procenta-hdp-4240

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.