Zámek Lednice od února už otevírá své brány návštěvníkům. Přijít sem můžete ve všední dny i o víkendu

Jedno z nejnavštěvovanějších památek na jižní Moravě je zámek Lednice, jenž se nachází ve stejnojmenné vinařské obci kousek od chráněné krajinné oblasti Pálava. Dlouhých sedm set let patřil společně se vsí knížecímu rodu Lichtenštejnů. Obec Lednice je součástí Mikulovské vinařské podoblasti. Najdete tu viniční tratě Končiny, Hlohovsko, Farské či U Červené studánky. Obcí prochází několik cyklotras a turistických tras pro pěší.

Odkud se vzalo jméno Lednice

Název obce Lednice vůbec neodpovídá zdejším teplotním podmínkám. Lednice totiž patří mezi nejteplejší místa na Moravě. Až do 15. století se v písemných památkách objevuje její německý název Eisgrub, což znamená „ledový důl“. Zdá se tedy, že jméno vsi mohlo být odvozeno od místa, kde se na řece Dyji zachycovaly ledové kry.

Muzeum mučicích nástrojů

Začátkem března se otevře Muzeum mučicích nástrojů, které se v Lednici nachází na Cihlářské ulici asi osm set metrů od zámku. Nabízí zajímavou expozici mučení a útrpného práva nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí, doprovázenou podmanivou hudbou. Většina exponátů jsou originály, jež používala inkvizice a soudy. Není to pohled pro slabé povahy. Když si totiž člověk představí, jak při tortuře museli nebozí lidé trpět, je mu z toho úzko.

Zámek Lednice. Foto: Pixabay

Zámek Lednice v únoru a březnu

Zatímco většina historických pamětihodností má v únoru a březnu ještě pohov ve smyslu zavřených bran, tak zámek Lednice ty své návštěvníkům již otevřel. Poprvé sem mohli zavítat už v soboru 3. února 2024 a prohlédnout si skleník a reprezentační zámecké prostory. Ty jsou ostatně na celém zámku těmi nejpozoruhodnějšími a také nejvíce navštěvovanými. V hlavní turistickou sezónu se pak můžete podívat i do prvního patra, kde jsou soukromé apartmány. O patro výš se pak nacházejí dětské pokoje.

Návštěvní doba reprezentačních sálů zámku Lednice je od úterý do pátku v čase mezi 11. a 14. hodinou, o víkendu pak mezi 10. a 16. hodinou. Dospělí si za jejich prohlídku zaplatí 280 korun, mládež a senioři 220 korun, děti 80 korun.

V předjaří je příjemné se procházet také zámeckým parkem, kam lze jít i se psem na vodítku. Ještě spící příroda nabízí zajímavé scenerie. Přístupný je také skleník s tropickými a subtropickými rostlinami. Vstupné pro dospělé sem stojí 140 korun, pro mládež a seniory 110 korun a pro děti 40 korun. Prohlídka skleníku je bez průvodce a můžete v něm být tak dlouho, jak chcete. Rozhodně je zde se na co dívat.

Zdroj: https://www.zamek-lednice.com/, Wikipedia.org

Zámek Lednice. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.