Zavřené skiareály: Zbytečná tragédie po česku

Snowboard

O lyžování si v letošním roce můžete nechat zřejmě tatím jen zdát. Skiareály upadnou do zimního spánku i přesto, že mnohé už zahájily provoz. Koronavirus to ale chtěl trochu jinak. Nebo spíše naše vláda? Ano, nejspíše je za b správně. Důvodů, proč by mohly být dále v provozu, se najde spousta. Při dodržení opatření je totiž riziko nákazy minimální. O žádném extrémním boomu z hlediska návštěvnosti se hovořit nedá.

Pár lidí na sjezdovce, pohoda

My jsme vyrazili do malého beskydského skiareálu Mezivodí. I před doslova tristní počasí byla sjezdovka velmi solidně zasněžená a mohli jsme jezdit prakticky sami. Skiservis byl v provozu, pod svahem bylo výdejní okénko. Vlekařů a obsluhy bylo méně, ale byli přátelští a měli radost, že jim to alespoň v rámci možností funguje. O žádném nátřesku a hromadění lidí nemohla být řeč ani v nejmenším. V nedaleké Bílé tomu bylo zpočátku jinak.

Mezivodí

Ski areál Mezivodí: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Bílá byla plná lyžařů, ale…

Ve skiareálu Bílá se samozřejmě hned po jeho otevření vytvořily fronty lidí, nicméně ti se řadili speciálně dle hygienických požadavků. Dodržovali vzdálenosti a lyžovali. Další dny už počet klesal. Když člověk ostatně i onen první den viděl větší řadu, mohl to vzdát. V Bílé se nám to stalo už dříve a žádný koronavirus neexitoval. Prostě byl o zimní sporty velký zájem, nic víc.

Mezivodí

Občerstvení v Mezivodí: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Likvidace byznysu

Podobně jako u restaurací a obchodů se i v případě provozování vleků jedná o likvidaci byznysu. Přitom riziko nákazy je nepoměrně menší, než by tomu bylo právě v případě restaurací a obchodů. Pobyt na čerstvém vzduchu je doporučován nejedním odborníkem. Nyní se můžeme jen dívat na kopy technického sněhu, který bude na horách stát jen tak ladem a skladem. Koronavirus je určitě velkou hrozbou, nicméně přístup k němu by měl být mnohem racionálnější.

Snowboard na sněhu: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.