bob2

Že se v národním parku nesmí trhat květiny? KRNAP má pro vás výjimku

Územím národního parku zpravila procházíme s cílem ho co nejméně poškodit. Trhat cokoliv je zakázáno – tedy až na výjimky. Jednu takovou má pro vás letos nachystánu KRNAP.

Správa Krkonošského národního parku k trhání květin vyzývá přímo na svých stránkách. Nejde však o nějaké vandalství, její snahy cílí konkrétně na potlačení invazivní rostliny lupiny mnoholisté (Lupinus polyphyllus), známé též také jako vlčí bob mnoholistý.

Invazivní rostlina udělá ve váze parádu

Můžete ji znát ze svých zahrádek jako dekorativní květinu s mnoha barevnými variacemi. Bohužel velmi ráda zplaňuje a do okolí se šíří poměrně agresivními metodami. Na svěřeném území dokáže poměrně rychle potlačit původní flóru, navíc je jedovatá pro zvířata.

bob

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A existuje jen málo míst, kde může napáchat větší škody, než právě na křehkých ekosystémech podhorských a horských luk. Pokud se sem tedy v červnu a červenci vydáte, vrhněte se na ně se vší parádou. Sbírejte však jen kvetoucí stvoly.

Dejte pozor na to, abyste lupinu omylem nešířili dál

Pozor však na zralé semeníky. Lupina dokáže vytvořit velké množství semen a na místě, kam se jednou dostane, tvoří husté porosty. U nás navíc nemá žádné přirozené nepřátele, takže se nerušeně šíří dál a dál. Pokud byste přece jen chtěli přírodě pomoci, pak stvoly se semeny co nejopatrněji umístěte do nějaké tašky či pytle a na vhodném místě jednoduše vyhoďte.

Naopak kvetoucí vlčí bob mnoholistý si můžete natrhat bez omezení. Z KRNAPU tak můžete docházet s opravdu velkou náručí lučních květin, byť těch invazivních. Jen přitom nezacházejte na místa, která byste mohli svým neuváženým zásahem nechtěně poškodit. Tady se o lupinu postarají odborníci.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *