Zichpil, pivovarská rozhledna a hrad Orlík: I v okolí Humpolce jsou zajímavá místa

Hliník se odstěhoval do Humpolce a asi věděl proč. Možná se mu tam zalíbila nedaleká zřícenina hradu Orlík, případně se rád procházel okolo hřbitovního kostela či židovského hřbitova. Zajímavých míst je v tomto městě docela dost. Patří mezi ně rozhledna Bernard či skanzen Zichpil.

Zřícenina hradu Orlík

Na vesnicí Rozkoš se ve vzdálenosti dvou kilometrů od města Humpolce rozprostírá na zalesněném kopci zřícenina hradu Orlík. Stavba pochází ze 14. století a do dnešních dnů se dochovaly poměrně rozsáhlé zbytky budov a opevnění. Zde se v roce 1977 natáčely exteriéry pohádky Jak se budí princezny. Zbytku hradu jsou dostupné po žlutě značené cestě z obce Rozkoš. Z parkoviště je to na zříceninu asi jen půl kilometru pěší chůze. Zde pak na vás čeká rozhledna v podobě ocelové konstrukce vložené do hradní věže.

Rozhledna Bernard. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Pohled 111 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bernard_Brewery_-_rozhledna_01.jpg

Rozhledna Bernard

Aby těch rozhledem v okolí města Humpolce nebylo málo, tak jedna se nachází přímo v areálu pivovaru Bernard. Je obtočená okolo komína a až na vrchol ve výšce 33 metrů vede 191 schodů. Dokončena byla v roce 2021. Je z ní krásný výhled na Horní náměstí s kostelem sv. Mikuláše, na rozhlednu na hradě Orlík či hrad Lipnici nebo vrch Melechov.

Skanzen Zichpil

V humpolecké čtvrti Zichpil mezi hřbitovem a Horním náměstím se nachází stejnojmenný skanzen. Jedná se o Nápravníkovo stavení, což je poslední původní obydlí této čtvrti. Je dokladem osídlení Starého Humpolce v 18. století. Nedaleko něho stojí toleranční kostelík, kde je expozice věnována soužití příslušníků několika náboženství ve městě.

Zdroj: Wikipedie.org, Mapy.cz

Rozhledna na hradě Orlík. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org /Autor: Jiří Sedláček / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Overview_of_top_of_viewtower_Orl%C3%ADk_near_Rozko%C5%A1,_Humpolec,_Pelh%C5%99imov_District.jpg

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.