Zlatý most ve Vietnamu je originální tím, že ho drží dvě obrovské dlaně! Také se mu přezdívá „Most v božích rukou“

Golden_Bridge_Da-Nangs

Vietnamský Zlatý most se nachází ve středním Vietnamu poblíž města Da Nang na pobřeží Tichého oceánu. Kopcovitý terén Bà Na přímo vyzýval k výstavbě dosti zvláštního mostu. Výzvy se ujal architekt Vu Viet Anha a v červnu roku 2018 zažili přihlížející kouzelný okamžik. Oficiálně byl totiž  s velkou pompou otevřen a zprovozněn Zlatý most (vietnamsky Cầu Vàng). Jakmile na něho pohlédnete, zastaví se vám dech.  Tento Zlatý most je doslova jakoby v rukou božích, jelikož ho podpírají dvě obrovitánské dlaně. Ruce jsou vyrobeny z ocelového pletiva, jež je vyplněno skleněným vláknem. Důmyslně zhotovená povrchová úprava navozuje pocit jakoby zvětralého kamene.

Tato famózní atrakce láká davy jak místních, tak i zahraničních turistů

Nicméně, i když je délka mostu, mohlo by se zdát, nenápadná, přesto se po mostě touží projít každý turista, který do Vietnamu zavítá. Je široký celých pět metrů a jeho délka měří okolo 150 metrů. Vyroben byl z oceli a je určen pouze pro pěší. Lemuje ho zlaté zábradlí, odtud jeho název. Volný prostor mezi zábradlím je osázen kvetoucími květinami, které dodávají zlatému lesku život.

golden-bridge-vietnam

Autor: Trung Le – https://www.flickr.com/photos/catricornn/28871968297/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71417066

Most s božskýma rukama v pozadí je na každém druhém selfíčku

Architekt Vu Viet Anha byl sám překvapen, jakého věhlasu se dostalo jeho mostu. Dokonce tvrdil, že nečekal tolik pozornosti. „Každopádně jsme ale rádi, že náš produkt na sociálních sítích sdílejí lidé z celého světa,“ řekl agentuře AFP.

Město Da Nang láká ale i na další atrakce!

Ve městě žije přes jeden milion obyvatel a je čtvrtým největším městem v zemi. Nabízí turistům nejen procházku po Zlatém mostě s dvěma obříma rukama a výhled na Tichý oceán, nýbrž i lanovku či repliku francouzské středověké vesnice. Nechybí ani dokonalá imitace hradu a katedrály a pečlivě upravené zahrady. Najdete zde i muzeum voskových figurín, mimo jiné i s Lady Gagou či Michaelem Jordanem. Další velkou atrakcí je muzeum čamského sochařství, založené Francouzi již v roce 1915.

Náhledové foto: By xiquinhosilva from Cacau – 84184-Da-Nang, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84025329

Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zlat%C3%BD_most_(Vietnam), denik.cz

 

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?