5 turistických atrakcí, které v roce 2024 udělají z Malawi nejlepší africkou destinaci

Malawi

V roce 2024 se Malawi stane přední africkou destinací, která bude lákat cestovatele na fascinující krajinu a kulturně obohacující zážitky.

Jedná se o zemi na jihovýchodě Afriky, která se rychle stává vyhledávaným místem. Nabízí unikátní kombinaci divoké přírody a městského dění, a i díky tomu se v uplynulém roce dostala na několik seznamů top 10 afrických destinací.

Odkud to ale vzít, pokud jste v zemi nikdy nebyli? Pomůže vám náš přehled nejlepších turistických atrakcí pro rok 2024.

Modlitba křížové cesty

Na cestovatele, kteří touží po duchovním prožitku, myslí organizace Enlightened Christian Gathering (ECG), která v hlavním městě Lilongwe pořádá komunitní modlitby. A každým rokem je událost větší a větší.

Není to tak dávno, co v roce 2023 vychválila akci sama ministryně cestovního ruchu Vera Kamtukule. Zúčastnila se jí spolu s dalšími 30 000 lidmi, kteří se kvůli tomu sjeli z celého světa. Součástí kongregace byli i lidé ze Spojených států, Evropy a Asie.

Účastníci nemusí být ani nijak zvlášť věřící. Akce je otevřená všem zájemcům a její atmosféra patří k tomu nejlepšímu, co vzkvétající společenská scéna v Malawi nabízí. A zavítat do země teď bude navíc díky zrušení vízových omezení pro řadu zemí mnohem jednodušší.

Luxusní ubytování

Nabídka luxusního ubytování v Malawi díky rozmachu cestovního ruchu raketově roste.

Cestovatelé, kteří si chtějí dopřát trochu luxusu v blízkosti centra Lilongwe, často volí velmi dobře hodnocený hotel Sunbird.

I přes skvělou pověst se ale nejedná o takový ten nablýskaný typ hotelu, jaký znáte z honosných letovisek střihu Las Vegas. Namísto neonových poutačů a pípání online kasinových her se připravte spíš na libé zvuky farmy. K hotelu totiž patří několik hektarů půdy, a to vše pouhých 10 minut od centra Lilongwe.

Je to takový hotelový hotspot pro lidi, kteří si chtějí odpočinout po safari nebo dlouhé cestě, a určitě potěší i pestrá nabídka služeb a možností v okolí.

Národní park Jezero Malawi

Většina návštěvníků Malawi touží vidět hlavně Jezero Malawi, které proslulo jako první sladkovodní národní park na světě.

Obrovské jezero o délce 587 km a šířce 84 km se pyšní tropicky modrými vodami, ve kterých žije pestrá škála barevných cichlid. Zdejší skalnaté ostrovy, písečné pláže a džungle pak slouží jako domov řadě volně žijících živočichů, včetně ptáků, plazů, hrochů, opic a leopardů.

Jezero Malawi, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, toho nabízí z hlediska zážitků opravdu hodně. Orientaci sice trochu ztěžuje omezená místní infrastruktura, ale cestovatelé obrnění trpělivostí a batohem naplněným nezbytnými věcmi nakonec zjistí, že to zvládnou levou, zadní.

Pro ty, kteří se na pěší túru necítí, jezdí pravidelně trajekt MV Ilala, který je schopný přepravovat cestující po jezeře sem a tam.

Ostrov Likoma 

Dostat se na ostrov Likoma není jen tak, ale stojí to za to. Jedinou možností je charterový let nebo trajekt. Jedná se každopádně o jeden z nejmalebnějších ostrovů na africkém kontinentu, který se vyznačuje dramatickými útesy a písečnými plážemi.

Ve chvíli, kdy se na něm turisté ocitnou, nebudou vědět co dřív. Aktivity sahají od šnorchlování a jízdy na čtyřkolkách až po řemeslnou výrobu, včetně výroby textilu, šperků a skla. Ty jsou samozřejmě skvělým suvenýrem, kterým můžete po návratu domů potěšit své blízké.

Likoma je ideální destinací, i když nechtějí návštěvníci dělat nic. Zdejší písečné pláže jsou často hodnoceny jako nejkrásnější v celém Malawi a strávit na nich den, dva posloucháním uklidňujícího zvuku vln narážejících na břeh je moc příjemné.

Blantyre

Blantyre je zajímavou směsicí malawijské kultury a koloniálních památek z doby před získáním nezávislosti.

Jako druhé největší město Malawi a národní obchodní centrum je Blantyre plné restaurací, které vám na talíř naservírují to nejlepší z pokrmů, co země nabízí, včetně zinziri (grilované křepelky). Za vidění pak určitě stojí Mandala House (z roku 1882) a kostel svatého Michaela a všech andělů, které se dochovaly ještě z dob britského impéria.

Cestovatelé, kteří do Blantyre, zavítají, pak nemohou opomenout bar Doogles. Jedná se o vyhlášený místní podnik, kde se cestovatelé často druží s místními. Doogles nabízí i možnosti ubytování, což je pro lidi, kteří jedou za pamětihodnostmi jižního Malawi, jako je Majete, hory Mulanje a náhorní plošiny Zomba, k nezaplacení.

Blantyre je rušné, živé město plné historie, které je prostě třeba vidět!

Náhledové foto: Unsplash

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.