Letuška se napila podávané kávy a oslepla. A nejde o první případ

letuška, šok reakce, alergie, hmyz

Letuška se napila podávané kávy a oslepla. A nejde o první případ. V šokujícím případě, který vyvolal diskusi o bezpečnosti nápojových automatů, utrpěla žena dočasnou slepotu a anafylaktický šok po konzumaci kávy vydávané z automatu kontaminovaného hmyzem.

Těžká alergická reakce

Anafylaxe je závažná, potenciálně život ohrožující alergická reakce, která může nastat rychle, často během několika sekund nebo minut po kontaktu s alergenem. Mezi běžné spouštěče patří potraviny, bodnutí hmyzem, léky, a dokonce i nepotravinové předměty, jako je latex. Příznaky mohou být od mírných, jako je kopřivka a svědění, až po závažné, včetně dýchacích obtíží, poklesu krevního tlaku a ztráty vědomí. Náhlost a závažnost reakce vyžadují okamžitou lékařskou pomoc, která často zahrnuje injekci adrenalinu a návštěvu pohotovosti.

Foto: Pixabay

Bližší pohled na incident

Oběť, letuška, si koupila kávu z automatu umístěného na letišti Palma de Mallorca. Krátce po konzumaci nápoje u ní došlo k těžké alergické reakci, která vedla k dočasné slepotě a následné hospitalizaci na jednotce intenzivní péče. Vyšetřování ukázalo, že káva byla kontaminována částmi hmyzu, což je vzácný, ale možný zdroj alergenů v automatických výdejních automatech na potraviny a nápoje.

Nejedná se o ojedinělý případ

Bohužel se nejedná o první případ závažných alergických reakcí způsobených kontaminovanými produkty z automatů. Podobné případy byly zaznamenány po celém světě. Například ve Velké Británii utrpěla mladá dívka těžkou alergickou reakci na sójové babyccino ze Starbucksu v důsledku křížové kontaminace s kravským mlékem, které je běžným alergenem. Další závažný incident se týkal mladého muže, který zemřel na anafylaxi po konzumaci kousku pizzy, která obsahovala arašídy, ač tomu tak být nemělo. Rozhodně se tedy vyplatí dávat si pozor na to, co jíte.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-letuska-po-poziti-kavy-z-automatu-na-letisti-na-chvili-oslepla-napoj-byl-plny-hmyzu-40469441, https://www.ultimahora.es/sucesos/ultimas/2024/04/24/2150795/aeropuerto-palma-ingresada-uci-tras-beber-cafe-contaminado-insectos.html, https://www.menorca.info/balears/noticias/2024/04/24/2150991/aeropuerto-palma-abre-investigacion-por-intoxicacion-mujer-cafe-contaminado-insectos.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.