6 tipů na výlet — navštivte Jihomoravský kraj

Lednice

V České republice najdeme úžasná místa. V článku se soustředíme na jednu lokalitu —Jihomoravský kraj, který oplývá krásnými místy, která prostě musíte vidět! Vybrali jsme pro vás 6 našlapaných tipů na výlety, které můžete podniknout i sami, na kole, s dětmi, s rodinou nebo ve dvou.

Dolní Věstonice

Jak odhalují archeologické nálezy, na Pálavě žili lidé již v dávných dobách. V lokalitě zvané Vysoká zahrada můžete najít pozůstatky obranného systému velkomoravského hradiště a podobu přístavu, který nahradil dnešní kostel svatého Michala archanděla s renesanční věží. Mimořádným místem je Habánské náměstí, zvané Husí plácek, kde vinné sklepy utvářejí kompletní ohrazené náměstí. Na přelomu 16. a 17. století se v rámci města usadili habáni — novokřtěnci, a pozvedli úroveň řady podniků, mezi něž patří i vinařství.

Stolová hora

Stolová hora na Pálavě je obrovský vápencový svah s téměř dokonale rovným vrcholem, na němž ve starší době bronzové stálo opevněné sídliště. Na jižním svahu se vyvíjí neobvyklá etiopská šalvěj. Stolová hora je ojedinělou lokalitou této květeny na našem území.

Kuňkovice

Mlýn je dvoupatrový, postavený ze sušených cihel opláštěných pálenou cihlou. Původní otočná střecha je zajištěna šindelem. Nejpřesněji řečeno větrný mlýn pochází z roku 1875. V minulosti několikrát vyhořel a v roce 1890 byl rozsáhle opraven. V provozu byl ještě v roce 1944, kdy se o něj přihlásil Edmund Molinek. Po druhé světové válce byl osud mlýnu srovnatelný s mnoha jinými. Přes snahu památkářů neustále chátral kvůli zamítnuté podpoře.

Lednice

Budete si moci vybrat ze čtyř prohlídkových okruhů zámku — reprezentační místnosti v přízemí zámku, královské a knížecí apartmány v prvním patře zámku, dětské pokoje panovníků a princezen a historické muzeum Milana Knížáka v prvním patře zámku a vyrobenou krápníkovou jeskyni s výstavou přízraků. Inovační nadšence potěší návštěva specializovaných pracovišť na trase IV.

Velké Bílovice

Město Velké Bílovice se nachází na jihu Velkopavlovické vinařské podoblasti. Můžete zde objevit mimořádných 748 hektarů vinic, které obhospodařuje až 1056 okolních vinařů. Díky tomu jsou Velké Bílovice největším vinařským městem v rámci České republiky. Téměř každá rodina v Bílovicích má vinici a vinný sklípek!

Velke_Bilovice_vinohrad
Velké Bílovice. Foto autor: Eliška Kánová

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Velke_Bilovice_vinohrad4.JPG

Větrný mlýn — Starý Poddvorov

Větrný mlýn (beraního typu), je celodřevěný a pochází z roku 1870. Je postaven na svahu, přibližně 3 km od obce Starý Poddvorov v katastru Čejkovic, v modré scenérii plné pečlivě udržovaných vinic a přírodních ovocných stromů.

Zdroje info: kudyznudy.cz. cestovatele.cz, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Velke_Bilovice_vinohrad4.JPG

Náhledové foto: Pixabay