Kanibalismus aneb lidské maso jako tabu: Archeologické nálezy dokládají pravý opak, a to i v Evropě

Když se řekne kanibalismu, obvykle si vybavíme něco ,co je vhodná tak možná mezi divošské kmeny v Oceánii. Ale není tomu tak. I když se nám to zdá z pohledu moderních Evropanů naprosto nepředstavitelné, kanibalismus není lidstvu tak úplně cizí. Lidé jedli (a v některých oblastech dokonce doposud jedí) jiné lidi z mnoha důvodů. Lidské maso je stejně výživné jako maso jiných vyšších savců, a tak jím často naši prehistoričtí předci nechtěli plýtvat. V mnoha kulturách je pak pojídání nepřátel nebo různých částí lidského těla, například srdce, spojeno s náboženskými rituály.

Nálezy z Evropy

Zhruba před 900 tisíci lety chodil po zemi náš prapředek nazvaný Homo antecessor, česky člověk předchůdce. Pozůstatky nalezené v jeskyních dnešního Španělska dokládají, že tento hominid hodoval na jiných členech svého druhu, kdykoli mu to okolnosti dovolily. Pochopitelně se jednalo o členy jiné, konkurenční tlupy. A kanibalové byli také mezi neandrtálci, kteří nám jsou o poznání blíže než člověk předchůdce.

Foto: Pixabay

Kmeny na Papui Nové Guinei

Na Papui Nové Guinei dodnes žije hned několik domorodých kmenů, které hostinou z lidského masa nepohrdnou dodnes. Kmen Biamiů proslavil britský televizní moderátor Piers Gibbon, kterému se domorodci svěřili, že snědli muže nařčeného z čarodějnictví. Dalším místním kmenem, který oficiálně kanibalismu zanechal v padesátých letech minulého století, jsou Foreové. Podle některých antropologů se nicméně v tomto kmeni lidské maso může při některých rituálech i nadále tajně konzumovat.

Mexičtí indiáni to také dělali

Také na území dnešního Mexika má kanibalismus dlouhou tradici a je mimo jiné spjat s náboženskými rituály. Známí tím byli zejména Aztékové, kteří podle všeho konzumovali zejména některé vybrané části lidského těla, případně orgány jako je srdce. Podobně na tom byl také kmen Xiximů, kteří věřili, že jim snědení nepřítele přinese štěstí a sílu.

Zdroj: https://www.national-geographic.cz/clanky/proc-se-ji-lidske-maso-kanibalismus-je-rozsirenejsi-nez-byste-cekali.html, https://www.osel.cz/9827-jedli-byste-lidske-maso-vypestovane-v-laboratori.html?typ=odpoved&id_prispevku=161386

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.