Koronavirus v Africe

Afrika v ohrožení koronavirem: WHO varovala až před 10 miliony případů

Černý kontinent se, jak to tak vypadá, koronavirové infekci zatím úspěšně vyhýbá. Zdání ovšem klame. Po relativně pomalém nástupu infekce způsobující onemocnění COVID-19 se setkáváme s poměrně hrozivými čísly. Vždyť jen za posledních 10 dnů se nakazilo okolo 28 000 lidí a velmi znepokojující je i počet úmrtí. Těch bylo zaznamenáno celkem 1 300. Světová zdravotnická organizace varovala až před 10 000 000 nakaženými. To už bezesporu není žádné titěrné číslo. Výkonný ředitel programu WHO pro mimo řádné události v segmentu zdraví Mike Ryan hovoří o tom, že je Afrika na začátku všeho.

Nezbytnost omezení ohnisek nákazy

Důležité bude logicky to, jak rychle se podaří postupovat úřadům a eliminovat ohniska samotné nákazy. Obyvatelstvo Afriky je sice všeobecně vzato mladší, nicméně problém by mohl nastat v souvislosti s nákazou HIV, která je na mnoha místech značně rozšířená. Africké zdravotní systémy jsou v mnoha zemích značně zaostalé. Především jednotky intenzivní péče lze často spočítat na prstech jedné ruky. Spousta zemí majících miliony obyvatel disponuje jenom několika málo ventilátory.

Minimum testů

Zajímavá data přišla z Džibutska. Tato země mající 100 000 obyvatel zaznamenala 98 případů. V zemi se ovšem realizovalo pouze nějakých 10 000 testů. Podobně je na tom také sousední Etiopie, která má ovšem přes 100 000 000 obyvatel! V subsaharské Africe hlásí nejvyšší počet nakažených, a to 4 000. Denně se tady ale provádí 10 000 testů. Úřady se snaží izolovat nakažené hlavně ve velkých městech, kde žije přibližně třetina z celkem 56 000 000 obyvatel. V hustě osídlených chudinských čtvrtích je to ale prakticky nemožné.

Sociální programy často vůbec neexistují

Nejpřísnější karanténní opatření byla zavedena právě v Jižní Africe. Tady ale mohou místní obyvatelé počítat se sociální a ekonomickou pomocí. Uvolněno bylo celkem 26 miliard dolarů. V mnoha jiných zemích ale žádná sociální pomoc prakticky neexistuje.

Bude chybět zdravotnický materiál

Přibližně za dva měsíce od doby, kdy Afrika začala bojovat s koronavirem, bylo provedeno na miliardové populaci celkem 500 000 testů. Jen pro představu, úroveň testování je nižší než v Itálii. OSN uvádí nejlepší scénář, kde uvádí, že na 1,3 milionu obyvatel bude nezbytné 74 milionů testů a 30 000 ventilátorů.

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

3 komentáře

  1. Líba Odpovědět

    „Tato země mající 100 000 obyvatel zaznamenala 98 případů. V zemi se ovšem realizovalo pouze nějakých 10 000 testů“ – proboha, to je desetina obyvatelstva! Která země se může pochlubit tím, že už protestovala desetinu lidí??? Přesnější obrázek si uděláte, když porovnáte počet otestovaných a počet infikovaných. Třeba v Anglii je infikovaný každý zhruba čtvrtý. V JAR každý asi 37. Je z toho vidět, že Anglie testuje jenom lidi s těžkými příznaky, kdežto JAR testuje veškeré kontakty nakažených plus všechny, kterým zrovna teče z nosu, a podchytí tak (na rozdíl od vyspělé Británie) většinu případů. Nevím, jak je to v ostatních afrických zemích, opravdu se nedají házet do jednoho pytle, ale nesmíme zapomínat, že před pár lety byla v západní Africe úspěšně zastavena ebola, a některé země už mají vytvořenou svoji zdravotnickou „infrastrukturu“, která se v případě další epidemie jenom opráší. Pořád omílat dokola, jak je Afrika ubohá a zaostalá, je opravdu klišé.

  2. Tomas Odpovědět

    A co tim chtel pan pisatel nebo WHO rict?? Rocne jdou desitky mozna stovky miliardy dolaru do Afriky jen tak… Zamorili se sami HIV diky tomu ze jim je jedno skym kde a kdy to delaji… Omezeni porodnosti to by se OSN WHO a nevim jaka dalsi nezizkovka zblaznila… Pritom uz ted je jasne ze za 20 let bude kontinent prelidnenej… NIKDO s tim nic nedela.. Jedine co umi je nechat afrikiu rabovat miliardarema, svet tam potom naleje miliardy dolaru a jede se dal… Neustale se tam rabuje a valci proti sobe… Muzska populace vetsinou nedela jen se vali a odrou to deti a zenske… Ptam se PROC podporovat takovy system?? Kdo zaplatil testy a zdravotni material co tam sel?? Kolik diamantu zlata a platiny pustila Afrika na zaplaceni tehle pomoci?? dala NULA NIC… tak by taky mela dostat NULA NIC…. Nerostneho bohatsvi maji dost i kdyz jen nektere staty ale at to tim zaplati ten kdo to tam rabuje….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *