baalbek

Baalbek – město tří bohů

Jupiter, Venuše a Bakchus tu před očima zvídavých návštěvníků opravdu ožívají – a o tom posledním to platí doslova. Libanonský Baalbek, jedno z nejpozoruhodnějších římských sídel na světě, vás o tom hravě přesvědčí.

Patří mezi pět největších historických pokladů Libanonu. Je součástí světového dědictví UNESCO a dnes ho nejspíš budete znát spíše pod řeckým označením Héliopolis, „město slunce“. Ale přidržme se raději Baalbeku, míst uctívání slunce je totiž v orientu jako máku, a to už od dob starověkého Egypta.

Věděli jste, že: název města odkazuje na jméno kanaánského boha Baala?

Ve znamení tří chrámů

Celá lokalita je ceněna především kvůli monumentálnímu komplexu tří starověkých chrámů, zasvěcených římským bohům Jupiterovi, Bakchovi a Venuši. Celé generace archeologů tu pracovaly a snažily se proniknout do jejich tajemné historie. Práci jim komplikovaly stopy silného zemětřesení v 18. století, i nedávná občanská válka v Libanonu. Dnes to však skoro vůbec nepoznáte.

Baalbek

Jupiterův chrám – nejkrásnější z trojice

Je obdobou Tetrapylónu v Palmýře. Na první pohled vás uchvátí šest obrovských sloupů, tyčících se do výšky 22 metrů. Samotná konstrukce chrámu je pak tvořena gigantickými kameny, z nichž ten největší mohl vážit až 1000 tun. Mohl, kdyby nezůstal zapomenut v nedalekém lomu. I tak jde však s velkou pravděpodobností o největší kamenný blok na světě, který opracovala lidská ruka. Říká se mu Haǧar al-ḥublā – kámen těhotné ženy.

Baalbek

Bakchův chrám je nejzachovalejší

Nevypadá tak impozantně, ovšem jeho velkolepé prostory vám přesto vezmou dech. Kromě toho hostí Bakchův chrám také každým rokem proslulý hudební festival. Mimochodem jde o jeden z nejzachovalejších antických chrámů na světě vůbec!

Venušin chrám je spíš jen dopočtu

Byly zmíněny tři chrámy, ale od toho posledního si příliš neslibujte: Venušin chrám je malý a oválného půdorysu. A pokud chcete jeho základy skutečně najít, zeptejte se pro jistotu místního průvodce. Jedině tak bude mít baalbecké trio skutečně kompletní.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *