gat2

Gateway Arch v St. Louis

Jako dominantu města si vybaví tento masivní oblouk z oceli témě každý. Ale málo kdo už ví, že Gateway Arch neslouží jen jako statické dekorativní umění. A o jeho symbolickém významu se toho v turistických průvodcích také příliš nedozvíte.

Je opravdu velkolepý. Oblouk Gateway Arch v St. Louis dosahuje výšky úctyhodných 192 metrů, což z něj činí nejvyšší stavbu toho typu na světě. A přitom jeho výstavba trvala pouhé dva roky (1963-1965).

Gateway Arch v St. Louis – pomník usmíření i objevování

Svým tvarem připomíná duhu, odkazující na biblické usmíření Boha s člověkem po velké potopě. V historii města St. Louis zase odkazuje na jeho symbolické označení Brána k Západu, neboť právě odtud pronikali průzkumníci v průkopnických dobách dále do neprozkoumaného nitra kontinentu.

gat1

Ovšem nejde jen o monumentální sochu – v jeho dutém tubusu se ukrývá výtah a schodiště, díky nimž se návštěvníci mohou dostat až na samý vrchol Gateway Arch, odkud se jim rozprostře ničím nerušený výhled na město a řeku Mississippi. V noci je pak pomník nasvěcován různobarevnými reflektory.

Od nápadu k realizaci uběhlo 15 let

Soutěž o ztvárnění nové architektonické dominanty města byla vypsána už v roce 1947. O rok později byl z množství návrhů vybrán právě jednoduchý oblouk architekta Eero Saarinena, původem z Finska. Soutěže se ovšem účastnil i jeho tec – Eliel Saarinen. Díky záměně jmen byla zpráva o vítěství telegrafována právě jemu, a tuhle ostudu musel později výbor města těžce napravovat.

Trvalo však 15 let, než byla myšlenka mladého architekta zrealizována. Jeho umístění není náhodné, Gateway Arch je součástí Jefferson National Expansion Memorial – místa, kde St. Louis v roce 1764 založil jakýsi obchodník s kožešinovým zbožím.

A pokud byste se o zajímavé historii města chtěli dozvědět víc, určitě navštivte The Museum of Westward Expansion, mapující pronikání na Západ v těch nejpestřejších barvách.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *