sri1

Toulky národními parky Srí Lanky

Srí Lanka – to je zejména exotická fascinující příroda, v čele se slony, leopardy, nádhernými čajovými plantážemi a perfektními písečnými plážemi, ideálními pro opalování. Nejvíce přírodních krás vás však jednoznačně čeká v národních parcích.

Na Srí Lance jsou si toho velmi dobře vědomi, takže vstupné do parků rozhodně není pouze symbolické. Na druhou stranu si můžete vybrat z mnoha možností, a co víc – turisticky přeplněno tu zrovna nebývá. A které parky patří k nejkrásnějším?

Národní park Yala

NP Yala se může bezpochyby pyšnit nejrozmanitější flórou a faunou na Srí Lance. Typické jsou pro něj monzunové lesy, stáda divokých slonů a skvrnité siluety leopardů, líně se vyhřívajících na skalách. Narazit tu můžete také na buvoly, divoká prasata, medvědy, indické sambary (jeleny) a krokodýly. Na 126 tisících hektarech žije také více než 150 druhů ptáků. Bohužel na stezkách, kudy vede oblíbené safari na džípech, toho příliš neuvidíte. Mnohem lepší je pěší návštěva v okrajových částech parku.

sri2

Lesní rezervace Sinharádža

Jedna z posledních, člověkem nenarušených částí, původního srílanského pralesa. Na poměrně malé ploše zde najdete několik stovek endemických druhů stromů a lián, stejně jako rozmanitou faunu. Využít můžete několik trekkingových tras, kvůli jejich špatnému značení však doporučujeme pronajmutí průvodce hned u vstupu do parku – obvykle vás dovnitř bez něj stejně nepustí.

Národní park Bundala

Ráj ptáků, a to doslova. Při sčítání zde bylo zjištěno téměř 200 druhů ptáků – včetně migrujících – v čele s plameňáky, indickými kormorány nebo jávskými čápy marabu. V Bundale lze rovněž narazit na indické slony, leopardy, divoká prasata, krokodýly nebo vodní želvy.

A kdy se na Srí Lanku vypravit? V národních parcích toho nejvíce uvidíte během období sucha (duben až září), pokud si přivstanete a zamíříte k některému z napajedel. Za ten zážitek to rozhodně stojí.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *