Berchtesgaden: Výlet nejen na Orlí hnízdo

konigssee

Hitlerovo Orlí hnízdo, jezero Königssee nebo solné doly – to vše se nachází v Alpách blízko bavorského města Berchtesgaden. Ubytování tu najdete jak v kempu, tak v hotelu, a při několikadenní túře složíte hlavu i v horské chatě. A my vám ukážeme, na jaké výlety se v Berchtesgadenu vydat.

V alpském Berchtesgadenu na vás bude vždy čekat úchvatná příroda a historické památkyúchvatná příroda a historické památky. V našem článku se dozvíte, jak se dostanete na Orlí hnízdo a jaká další místa byste měli navštívit. Nejprve ale začneme tím největším lákadlem: Orlím hnízdem.

Historie Orlího hnízda

Orlí hnízdo je pozůstatkem po nacistické vládě, která si oblast Berchtesgaden svého času velmi oblíbila. Leží ve výšce 1 834 m n. m. a na svou dobu se jedná o stavební unikát. Adolf Hitler dostal tuto pevnost jako dárek ke svým 50. narozeninám v roce 1938. Zajímavostí je, že Hitler navštívil Orlí hnízdo pouze několikrát, protože trpěl strachem z výšek a závratěmi.

Königssee loděniceKönigssee loděnice: Foto Pixabay

Kde je Orlí hnízdo?

Otázka, jestli se Orlí hnízdo nachází v Německu, nebo v Rakousku, je nasnadě. Chata Orlí hnízdo totiž leží v Německu nedaleko rakouských hranic. Při návštěvě tohoto horského útočiště tak budete mít příležitost vydat se do obou zemí.

Jak se na Orlí hnízdo dostat?

Na mapách a informačních brožurách hledejte tuto horskou chatu pod názvem Kehlsteinhaus. Abyste nenarazili na davy turistů, doporučujeme si přivstat a vyrazit co nejdříve. K Orlímu hnízdu se dostanete autobusem, který vás po strmé silnici dopraví k tunelu. Ten je vykládaný mramorem, a když jím projdete, čeká na vás ještě jízda výtahem. Jakmile vystoupíte, rázem se ocitáte v Hitlerově pevnosti.

Zajímavost: K Orlímu hnízdu se dostanete i pěšky, a to ze dvou míst. Z parkoviště Ofneralm půjdete namáhavou trasu dlouhou dvě hodiny. Z parkoviště Scharitzkehl je to nahoru asi 3 hodiny túry.

konigsseeKönigssee: Foto Pixabay

Výlety v okolí Orlího hnízda

Pokud vám bude počasí na Orlím hnízdě přát, vydejte se po hřebeni k velkému kříži. Jako zdatní turisté můžete pokračovat dál, jen počítejte s tím, že cesta začne být strmá a budete muset zdolat stezku s žebříky. Odměněni budete krásným výhledem na národní park Berchtesgaden a Salzburg.

Jezera

letem na Orlí hnízdo to ale nekončí. Úžasnou scenérii si vychutnáte v údolí jezera Königssee. Při plavbě po křišťálově čistém jezeře se můžete kochat výhledem na druhou nejvyšší horu Německa – Watzmann (2 713 m n. m.) a na kostel sv. Bartoloměje. Odtud se můžete vydat na nenáročnou pěší túru k ledové jeskyni Eiskapelle.

Od jezera Königssee můžete také pokračovat k molu Salet. Po 500 metrech narazíte na další jezero Obersee, které je pověstné svou smaragdově zelenou barvou a klidnou hladinou. Pokud se vydáte dál, dojdete k vodopádu Röthbachfall. Díky své výšce 470 metrů je nevyšším vodopádem v Německu.

Kostel svatého Bartoloměje

Kostel sv. Bartoloměje: Foto Pixabay

Bunkry

Pokud zavítáte do města Obersalzberg u Berchstengadenu, nenechte si ujít bunkry, které postavili nacisté po porážce u Stalingradu v roce 1943. Pro zvýšení bezpečnosti vybudovali 7 km dlouhý systém bunkrů, které v sobě ukrývaly luxusní byty, zasedací místnosti, střelnice, archivy a zásoby potravin. Sloužily také jako protiletecké kryty.

Zajímavost: Z bunkru se Hitler mohl vyvést výtahovou šachtou ke dvěma hotelům – Gästehaus a Platterhof.

Solné doly

Solné doly v Berchtesgadenu poznáte všemi smysly. Než vstoupíte do dolů, musíte si obléct kombinézu, která vás ochrání před nízkou teplotou. Ta se konstantně drží na 12 °C. Chodbami vás proveze vláček, a pokud byste se chtěli dostat hlouběji do nitra jeskyně, využijte dřevěnou skluzavku.

Zajímavost: Na solné kameny můžete při prohlídce sahat a můžete ochutnat i solanku. Kam se pohnete, tam ucítíte sůl.

Sůl

Sůl: Foto Pixabay

Berchtesgaden: dovolená snů

Dovolenou v alpském Berchtesgadenu si můžete užívat jako několikadenní túru, nebo jen jako jednotlivé zastávky u nejvýznamnějších míst. Tak či tak, určitě nešlápnete vedle ani s jednou variantou. Rakousko-německé krajiny se nikdy nenabažíte, protože vám bude mít vždy co nabídnout.

Königssee : Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.