Do Velkých Pavlovic nejen za vínem: Rozhledna Slunečná, Opilé sklepy, zajímavé cyklostezky

Jestliže neradi zdoláváte prudké kopce a raději se procházíte po rovinatější krajině, udělejte si výlet do Velkých Pavlovic na jihu Moravy. Toto město na Břeclavsku je známé výrobou vína a produkcí meruněk. Procházejí jím ale i turistické a cyklistické stezky. Na co se zde můžete těšit?

Cyklostezky oceníte hlavně v létě

Velké Pavlovice jsou od Břeclavi vzdálené sotva 20 kilometrů. Město protínají cyklostezky Slavkovské bojiště, André a Modrohorská, které procházejí líbeznou vinařskou krajinou. To pochopitelně více oceníte v letním čase, kdy je doba vhodná na vsednutí na kolo a opření se do jeho pedálů. Určitě je příjemnější, když svým tělem rozrážíte teplý vzduch prohřátý od letních slunečních paprsků než studený zimní severák.

Rozhledna Slunečná

Pěšky se lze vydat i na naučnou stezku Zastavení v kraji vína meruněk, jež vede vinicemi a sady v okolí Velkých Pavlovic. Jak už to tak bývá, jedná se o okružní stezku, dlouhou asi 10 kilometrů, která začíná a končí u velkopavlovického bývalého zámku, nyní Ekocentra Trkmanka. Během cesty natrefíte na vyhlídku Pajerka (výhled na Velké Pavlovice a okolí), Horní rybník i rozhlednu Slunečnou, odkud je při dobré viditelnosti možné spatřit i vrcholky Alp.

Pro motorizované návštěvníky je jistě potěšující zprávou, že k rozhledně Slunečná se mohou vyvézt svým automobilem a tu ho nechat na menším parkovišti. Až nahoru rozhledny vede 75 schodů. Kdo trpí závratěmi z výšek, bude se muset spokojit s výhledem pod rozhlednou, která stojí v nadmořské výšce 225 metrů.

Apartmány Opilé sklepy. Foto: Wikimedia Commons.org / Auror: Martin Simeor / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:691_06_Velk%C3%A9_Pavlovice,_Czech_Republic_-_panoramio_(1).jpg

Opilé sklepy

Malý kousek od vyhlídky Pajerka stojí apartmány Opilé sklepy, což jsou moderně pojaté domky s výraznou barevnou architekturou. Najdete je ve vinařské uličce Pod Starou horou a je možné je využít jako ubytování pro případ, že byste na Velkopavlovicku chtěli zůstat déle. Každý z 15 barevných domků je samostatným apartmánem s kuchyňským koutem. Klidně si vezměte s sebou i svého domácího mazlíčka. Vítáni jsou zejména psi; hady a jiné plazy nechte raději doma.

Zdroj info: Wikipedie.org, Mapy.cz

Výhled z rozhledny Slunečná. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Palickap / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Velk%C3%A9_Pavlovice,_rozhledna_Slune%C4%8Dn%C3%A1,_vrchol.jpg

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.