Svět zná nový rekord v dopravě – drží ho Shanghai Electric

Společnost Shanghai Electric se opět dostala do hledáčků dopravních nadšenců z celého světa. V posledních dnech totiž informovala, že pomocí signalizačního systému TSTCBTC®2.0, který patří do skupiny THALES SEC Transport, bylo dosaženo nového rekordu v dopravě.

A o co je? Pokud čekáte nějaké závody v rychlosti na letištní dráze, pak vás trochu zklameme. Rekord byl pokořen v době návratu souprav metra. Společnost Shanghai Electric oznámila, že při praktické ukázce byl překonán dosavadní čas v době návratu metra pomocí signalizačního systému TSTCBTC®2.0.

Rekord je poměrně krátký, ale o to významnější

Nový rekord, jež je společným projektem společností Shanghai Electric a Thales, činil při ověřeném testu 86 sekund. Zdá se vám to málo? Ale vůbec ne, je to o 26 sekund méně, než je průměrná doba návratu souprav, které jezdí na lince 5 šanghajského metra.

Foto: Prnewswire

„Ačkoli 26 sekund nevypadá jako příliš velké číslo, jde o obrovskou technologickou inovaci v městské hromadné dopravě. Kratší doba návratu umožňuje vyšší frekvenci vlakových spojů, kratší intervaly a také větší stabilitu a bezpečnost. Nejenže se tím zvýší provozní kapacita městské hromadné dopravy, pro skupinu TST to také představuje důležitý milník v oblasti inovací signalizace CBTC,“ řekl Liu Huiming, technický ředitel skupiny TST.

Dočkáme se někdy podobného rekordu i u nás?

V ČR je ovšem využití tohoto průlomu zatím spíše nereálné. Zmíněné řešení totiž bylo vytvořeno na míru potřebám čínských trhů a uživatelů. Může výrazně zvýšit četnost odjezdů metra a umožnit jim jezdit tou nejvyšší možnou rychlostí. Jeho tvůrci proto říkají, že efektivita linek metra tak dosáhne maximální úrovně. Snadná dostupnost a spolehlivost také výrazně snižuje náklady na jeho životní cyklus a usnadňuje údržbu. A to by se nám dozajista hodilo také.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Společnost Shanghai Electric informovala, že pomocí signalizačního systému TSTCBTC®2.0 skupiny THALES SEC Transport bylo dosaženo nového rekordu v době návratu souprav metra | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.