scooter-1605608_640

Bez jaké výbavy se neobejdou koloběžky

Říká se, že zdraví životní styl spočívá nejen v pestré a vyvážené stravě, ale také dostatečném množství pohybových aktivit. Pokud nepatříte mezi příznivce cvičení nebo kolektivních sportů, bohatě postačí si nějaký čas vyhradit pro běžné chození, jízdu na kole nebo například užívání koloběžky. Právě poslední zmíněný dopravní prostředek se hlavně ve větších městech těší čím dál tím větší oblibě obyvatelstva, takže jistě stojí za to mu věnovat jeden článek na našem webu. Co musí taková koloběžka bezpečně obsahovat, aby s ní mohl uživatel vyrazit na cestu? Na to se záhy podíváme.

Jak vypadá koloběžka připravená na cestu

Využíváte k přepravě do zaměstnání městskou hromadnou dopravu a nebo čas od času sednete za volant svého vlastního automobilu? Pokud chcete chránit přírody od škodlivin a zároveň udělat i něco pro svoje zdraví, zkuste štěstí s koloběžkou. Ty se v posledních letech těší obrovské oblibě, a to hlavně z důvodu, že jejich užívání je pohodlné, příjemné a dopravní prostředek sám o sobě nezabere tolik místa. Vyhnete se rovněž problémům s parkováním. Aby ovšem koloběžka mohla vstoupit do běžného provozu, nesmí se na ní vyskytovat žádné technické vady a naopak za všech okolností musí obsahovat:

  • jednu zadní odrazku červené barvy
  • dvě plně funkční a na sobě nezávislé brzdy, laicky řečeno přední a zadní brzdu
  • přední odrazku bílé barvy, které má právoplatné místo pod řídítky
  • na obou bočních stranách kola je nutná přítomnost odrazky

Podle zákona spadá koloběžka do stejné skupiny jako například jízdní kola, proto se povinná výbava v podstatě nijak zásadně neliší. Zmíněné odrazky mohou být nahrazeny blikačkami, které splní účel stejným způsobem.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Co musí uživatel koloběžky dodržovat

Koloběžka je dopravním prostředkem, který nemá na chodnících co dělat. Ty jsou určeny jen pro pěší. Výjimku tvoří jen děti do deseti let, u nichž při jízdě na silnici hrozí zásadní ohrožení na životě. Osoby mladší osmnácti let dále musejí nosit povinně helmu. V pozdějším věku už je nošení ochrany hlavy jen na jejich vlastním uvážení. S koloběžkou je jezdí po pravé straně vozovky nebo v pruhu určeném pro cyklisty.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *