Londýn

Big Ben většina z nás pojmenovává špatně

Také máte dojem, že o tomhle symbolu Londýna víte úplně všechno, protože se na vás dívá z každé fotografie? Jenže není Big Ben jako Big Ben. A jak je to možné?

Co je to vlastně Big Ben? No, to je přece ta věž, co jsou na ní ty obrovské hodiny… V Londýně, samozřejmě. Jenže chyba lávky. Ta věž, na kterou se díváme, se jmenuje „Elizabeth Tower“ a to není všechno.

Kde se vlastně vzal název Big Ben

Inu, tento název tu figuruje, ovšem označuje největší zvon, který útroby věže ukrývají. Váží 14 tun, ale i jeho cesta není právě přímočará. Původně byl totiž pro věž určen jiný – rovnou šestnáctitunový model. Odlili ho však dříve, než byla celá věž dostavěna. Takže se přestěhoval do New Palace Yard.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Big Ben začal vyzvánět v roce 1859. Ale vydrželo m to pouze měsíc. Poté rozpraskal a další dva roky trvalo, než se ho podařilo opravit. Ovšem slouží dodnes. A právě kvůli němu bývá celá stavba nazývá Big Benem.

Měli byste vědět: Elizabeth Tower bylo věži dáno v souvislosti s 60. výročím královny Alžběty.

Po kom se vlastně Big Ben jmenuje?

Ani to není tak jednoduché říct. Ve hře jsou totiž hned dva kandidáty – oba Benjaminové. Tím prvním je nejtěžší zápasník Benjamin Caut. A tím druhým samotný stavitel věže Sir Benjamin Hall. Je jen na vás, která verze se vám líbí víc. Pravdu se totiž asi nikdy nedozvíme

Ale aby toho nebylo málo – nebýt velkého požáru v roce 1834, který pohltil velkou část budov Houses of Parliament, žádný Big Ben bychom neměli. Ten mu totiž takříkajíc udělal místo. Ve své době zdobila boky věže čtveřice největších hodin na světě. A i když je dnes už předčila celá řada jiných, o svou pověstnou přesnost nepřišly. Za svou historii zažily jen tři opravdu velké výpadky, přičemž ten poslední se odehrál v roce 2005. Pokud tedy budete potřebovat v Londýně zjistit, kolik je hodin, bude pro vás Elizabeth Tower zaručenou jistotou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *