Bom Jesus do Monte je poutní místo se schody do nebe

Braga

Jeden schod, druhý, pátý, desátý… čas plyne a vy stále stoupáte po schodech. Výstup na největší památku v portugalském městě Braga není ve skutečnosti tak dlouhý, jak se zdá pro nohy netrénovaného člověka to může být extrémní výstup. Přesto se zdejší prostředí vyplatí vidět. Poté, co stanete na vrchních schodech svatyně Bom Jesus do Monte, je stavba na úpatí opravdu pozoruhodná – přesně tak, jak to stavitel původně zamýšlel.

Po vystoupání několika schodů, které vám pomohou zdolat 116 metrů dlouhé stoupání – můžete samozřejmě jít i více, protože podél stoupání jsou zavedeny další schody, dosáhnete svého cíle. V nejlepším případě vás může při prozkoumávání ohromit několik věcí. Začněme fenomenálním výhledem na město, které se otevře pod vámi. A samozřejmě přístaviště. Od roku 1725 vypadá prakticky stejně. V létě 2015 na ni papež František udělil prestižní titul basilica minor – menší bazilika.

Netradiční, ale zcela unikátní lanovka

V případě, že se vám nebude chtít šlapat po schodech, budete se moci svézt lanovkou. Opravdu neobvyklou lanovkou. Nahoru po svahu vyjela v roce 1882. Na celém Pyrenejském poloostrově neobjevíte starší funkční lanovku! Zajímavostí je, že není poháněna elektřinou, ale hydraulickým tlakem.

V 19. století byla zóna kolem kostela a schodiště zabrána a přeměněna na zastávku. V roce 1882 byla postavena lanovka, která měla za cíl dostat se do přístavu a projíždět městem Braga po svahu. Byla to první lanovka postavená na Pyrenejském poloostrově a stále se používá. Svatyně Bom Jesus do Monte je od roku 1970 klasifikován jako veřejný pozemek.

Západní Portugalsko je plné různých památek

Braga 2
Foto: Pixabay

Braga se nachází na západě Portugalska, téměř 30 kilometrů od pobřeží Atlantiku. Patří mezi deset nejlidnatějších měst v zemi. Ať tak či onak, co se týče počtu turistů, je na špičce, v podstatě díky své bohaté historii. Zdá se, že se zde lidé pohybují již od vzniku doby železné a Římané zde zanechali obrovskou stopu. Ve středověku byla Braga po dlouhou dobu jedním z nejvýznamnějších měst na Pyrenejském poloostrově, po boku Toleda a Santiaga de Compostela.

V současnosti je Braga důležitá především pro návštěvníky. Přitahuje je sem nejen Bom Jesus do Monte, ale také nádherná zeleň v arcibiskupském paláci nebo úžasně vypadající přístavba řeholního společenství svatého Martina z Tours…

Zdroje info: kudyznudy.cz, magazin.travelportal.cz

Náhledové foto: Pixabay