Zámek Konopiště – čím dokáže nalákat návštěvníky během letní i zimní sezóny

Zámek Konopiště – čím dokáže nalákat návštěvníky během letní i zimní sezóny. Zámek Konopiště je krásný zámek nacházející se nedaleko města Benešov. Tento zámek je známý především tím, že byl dlouhodobým sídlem rakousko-uherského arcivévody Františka Ferdinanda d’Este, který byl zavražděn v Sarajevu v roce 1914, což bylo jedním z impulzů pro vypuknutí první světové války.

Zámek Konopiště je architektonický skvost a je známý svými bohatě zdobenými interiéry, sbírkami zbraní a loveckými trofejemi. Je také obklopen krásným parkem a je oblíbeným místem pro turisty. Můžete si prohlédnout zámek a jeho expozice, a také si užít procházku v okolní přírodě.

Zaujme především zámecká zbrojnice

V zámecké zbrojnici můžete obdivovat sbírku zbraní a brnění z 16. století, která obsahuje především italské a německé artefakty, ale také vzácné orientální kusy. Tyto historické zbraně a brnění poskytují fascinující pohled do válečného umění a technologie tohoto období.

Dalším pozoruhodným prvkem jsou půvabně zdobené soukromé apartmány arcivévody a jeho rodiny. Tyto apartmány ukazují, jak žila šlechta v minulých dobách, a nabízejí pohled do tehdejšího životního stylu.

Foto: Pixabay

Sbírka soch a maleb, která pochází z období 15. až 20. století, je také velmi zajímavá. Mnoho z těchto uměleckých děl má tematickou spojitost se svatým Jiřím, což dodává zámeckým sbírkám další historický kontext.

Ve Velké věži zámku Konopiště jsou vystaveny další sochy a basreliéfy z období 15. až 18. století, což poskytuje další možnost prozkoumat umělecké dědictví tohoto místa.

Vzhůru do zámecké zahrady na Konopišti

Většinu návštěvníků láká do exteriéru zámku původní automatická střelnice s pohybujícími se objekty se zvukovou signalizací zásahu. Byla postavena v roce 1900 na místě bývalých stájí.

V rozlehlém, 225 hektarovém zámeckém krajinném parku (založeném také na příkazech arcivévody) najdeme také velkou oranžerii se vzácnými rostlinami a růžovou zahradou. Součástí druhé části parku je pak Křížová cesta postavená v roce 1775. Na její prohlídku si však vyhraďte o něco více času, chcete-li minout všechny zastavení. Uprostřed Kalvárie postavil František Ferdinand Lurdskou jeskyni Massabiellese sochou ukřižovaného Krista, aby si připomněl svou návštěvu Portugalska v roce 1905.

Tato jeskyně je známá díky tomu, že zde roku 1858 údajně zjevila Panna Maria mladé dívce jménem Bernadette Soubirous. Toto událost se stala známou jako Lurdská zjevení. Jeskyně Massabielle je důležitým poutním místem pro katolíky a stala se důležitým místem pro mariánské kultování. V jeskyni se nachází pramen, který je spojován s uzdravujícími vlastnostmi. Mnoho poutníků sem přichází, aby se modlili a hledali duchovní posilu.

 

Zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz/nejvzacnejsi-ze-zbrojnic-na-konopisti-muzete-navstivit-jedinecnou-sbirku-zbrani, https://www.idnes.cz/cestovani/po-cesku/poklady-z-hradu-a-zamku-konopiste-sbirka-zbrani-frantisek-ferdinand-d-este.A200807_563511_po-cesku_hig

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.