Co mají společného High Bridge a Robin Hood? Jejich pojítkem je anglické město Lincoln

Pojďme si udělat krátký výlet do Lincolnu, anglického města s dlouhou a bohatou historií. Město je častým turistickým cílem příznivců historických budov a zajímavostí. Určitě stojí za to se sem vypravit také v předvánočním období, kdy se ve zdejším historickém centru bude konat kulturní program s hudební produkcí, invazí nafukovacích příšer a ledovou stezkou. Tato akce nahrazuje bývalý Lincolnský vánoční trh, který se tu po dobu 40 let pravidelně konával a který byl z důvodu přeplněnosti zrušen.

Robin Hood a lincolnová zelená látka

Anglické město Lincoln leží v hrabství Lincolnshire. Osídleno bylo již v pravěku. Římané oblast dobyli v roce 48 n. l. a postavili tu osadu s názvem Lindum Colonia. Germánské kmeny v 5. a 6. století si latinské jméno zkrátili na Lindocolina, později na Lincylene.

Ve 12. století patřil Lincoln k nejbohatším městům v Anglii, a to díky látkám, které se zde tkaly a vyvážely do Flander. Oblíbené byly zejména ty v barvách šarlatové a zelené. Lincolnovou látku zelené barvy zpopularizoval legendární zbojník Robin Hood, který ji nosil.

Ve 13. století byl Lincoln třetím největším městem v Anglii. To už dnes neplatí, přesto Lincoln zůstává v hledáčku zájmu především turistů. Ti se zde mohou obdivovat řadě architektonických starobylých památek. Stará čtvrť se nachází okolo Bailgate, Steep Hill až k High Street a High Bridge. Najdete tu Židovský dům ze 12. století, Východní bránu i úchvatnou katedrálu.

Lincoln, katedrála. Foto: Pixabay

High Bridge a hrázděné domy

V Anglii bývalo ve středověku běžné, když most překlenul vodní tok, zpravidla řeku, byly na něm postaveny církevní budovy. High Bridge je v tomto ohledu výjimkou, protože nese světské stavby – hrázděné krámky, které pocházejí z doby okolo roku 1550.

Most High Bridge neboli Glory Hole v Lincolnu má základy z roku 1160. Žebra původního mostu se dochovala do současnosti, proto je možné ho považovat za druhý nejstarší zděný obloukový most ve Velké Británii a první nejstarší s neporušenými budovami. Většina mostů tohoto typu byla již zbořena, protože mosty bránily přirozenému toku řeky a lodní dopravě.

Muzeum života v Lincolshire

Ve městě Lincoln je možné navštívit Muzeum života v Lincolshire s expozicemi, které mapují obchodní, zemědělský, průmyslový a komunitní vývoj hrabství od roku 1750 do současnosti. Muzeum vzniklo ze Starých kasáren na Burton Road v roce 1969. Mimo jiné je tu také sbírka tanků, dokonce jeden z období první světové války.

Zdroj: https://www.lincolnshirelive.co.uk/news/lincoln-news/lincoln-christmas-market-replacement-events-8563480; https://en.wikipedia.org/wiki/High_Bridge,_Lincoln

High Bridge. Náhledové foto autor: Brian; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:High_Bridge,_High_Street,_Lincoln.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.