Na návštěvě v Dobšinské ledové jeskyni – málo známý poklad našich slovenských sousedů

Na návštěvě v Dobšinské ledové jeskyni – málo známý poklad našich slovenských sousedů. Dobšinská ledová jeskyně je jednou z nejznámějších ledových jeskyní na Slovensku. Tato jeskyně se nachází v Národním parku Slovenský kras, nedaleko obce Dobšiná. Byla objevena v roce 1870 a patří mezi největší ledové jeskyně na Slovensku.

Dobšinská ledová jeskyně je známá svými nádhernými krápníky, krápníkovými oponami a samozřejmě i ledovými formacemi. Teplota uvnitř jeskyně se pohybuje kolem -1 °C až -2 °C, což umožňuje existenci ledových stalagmitů a stalaktitů. Návštěvníci mohou prohlídku jeskyně absolvovat na základě vedených prohlídek, které jsou k dispozici po většinu roku.

Návštěva, která stojí za to

Tato jeskyně je také zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, což svědčí o její výjimečné kráse a významu. Je to skvělé místo pro ty, kteří mají zájem o geologii a přírodní krásy Slovenska.

Při průchodu jeskynními chodbami vykouzlí hra světla na ledových útvarech magickou atmosféru. Led se leskne a třpytí a vrhá neskutečnou a podmanivou záři. Je to zážitek, který se vymyká všednosti a přenese vás do světa zázraků.

Foto: Pixabay

Sem se opravdu vyplatí vydat

Dobšinská jeskyně je jednou z nejpřístupnějších ledových jeskyní na světě, což z ní činí atraktivní cíl pro návštěvníky všech věkových kategorií a schopností. Jeskyně nabízí prohlídky s průvodcem vedené zkušenými odborníky, kteří vám poskytnou informace o její geologické historii a procesech, které udržují její ledové útvary.

Dobšinská ledová jeskyně získala prestižní status světového dědictví UNESCO, což z ní činí chráněný přírodní poklad celosvětového významu. Jeho udělení je uznáním výjimečných geologických vlastností jeskyně, jejího pozoruhodného dochování z posledního období zalednění a jejího přínosu pro naše poznání historie Země.

Tato ledová jeskyně je časová schránka, geologické mistrovské dílo a podzemní říše divů, která podněcuje představivost. Její jedinečné ledové útvary, přístupnost a uznání UNESCO z ní činí povinný cíl pro cestovatele, kteří se chtějí spojit s geologickou historií Země a stát se svědky kouzla ledové minulosti naší planety.

Návštěva Dobšinské ledové jeskyně nabízí možnost vstoupit do říše zamrzlé v čase, do světa, kde přírodní síly vytvarovaly prostředí nevídané krásy. Vydejte se na okouzlující cestu do této neobyčejné jeskyně, kde objevíte kouzlo zmrzlého podzemí a tajemství, která skrývá.

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Dob%C5%A1insk%C3%A1_ledov%C3%A1_jeskyn%C4%9B

https://mapy.cz/zakladni?source=osm&id=1031790653&x=20.3041675&y=48.8680634&z=17

https://www.e-slovensko.cz/atrakce/1369-dobsinska-ledova-jeskyne/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.