Cape Mys Soužení má své jméno právem – nebezpečné rostliny vás poznamenají na dlouhé měsíce a křehké medúzy dokážou mžikem zabít

Mys soužení má své jméno právem – nebezpečné rostliny vás poznamenají na dlouhé měsíce a křehké medúzy dokážou mžikem zabít. Cape Tribulation – příznačně pojmenovaný Mys soužení – se nachází na severu australského Queenslandu a slibuje ráj, který se zdá být až příliš krásný na to, aby byl pravdivý.

Díky křišťálově čisté vodě, prastarým deštným pralesům a mangrovovým lesům láká mnoho turistů. Pod úchvatnou krásou se však skrývá drsná realita – tato zdánlivě idylická oblast se také hemží nebezpečími, která mohou návštěvu náhle změnit v tragickou záležitost.

Kopřivák dokáže připravit doslova muka

První položkou na seznamu potenciálních nebezpečí je žahavý strom alias kopřivák. I jeden jediný dotek, který věnuje jeho listům pokrytým dlouhými žahavými chloupky, může vést k měsícům nesnesitelné bolesti a svědění.

Foto: Pixabay

Pozor na krásné medúzy

Představte si, že se koupete v příjemně teplé vodě a nevědomky narazíte na něco průsvitného. Mohlo by to být vaše první a poslední setkání s medúzou čtyřhrankou. Tito rosolovití tvorové mohou být zdrojem palčivé bolesti a dokonce i smrti. Jak je to možné? Jejich jed napadá kardiovaskulární systém a může vést k utonutí ještě dříve, než stihnete zavolat o pomoc.

Na pobřeží se vyskytuje také číhající hrozba – liána „Wait-a-While“, což by se dalo přeložit zhruba jako „počkej chvíli.“ Její povrch je totiž posetý trny, které jsou připraveny nic netušící oběti polapit a držet. A jak napovídá její název, i náhodný dotek může vést k chvilkovému zapletení, které rozhodně nebude nijak příjemné.

Zdroj: https://1001beach.com/cs/oceania/australia/queensland/cape_tribulation, https://www.denik.cz/veda-a-technika/nejnebezpecnejsi-plaze-top-10-20210511.html,

https://www.poznatsvet.cz/clanek/mys-souzeni.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.