Čechy pod Kosířem: Muzeum kočárů, barokní zámek a naučná stezka na Velký Kosíř

Nedaleko Prostějova se nachází nevelká obec Čechy pod Kosířem. Nenechte se ale zmást jejím názvem. Stále jsme na Moravě. Co zajímavého je zde ve zmíněné obci k vidění?

Muzeum kočárů a Hasičské muzeum

Čechy pod Kosířem leží necelých 13 kilometrů od Prostějova. Na to, že se jedná o menší obec s tisícovkou obyvatel, tu najdete celkem dost míst, která by neměla uniknout vaší pozornosti. Pokud tedy máte rádi toulky po České republice, mohou být Čechy pod Kosířem jedním z cílů vašich výprav. Kromě zámku je v obci také Muzeum kočárů, jež nabízí expozice s největší středoevropskou sbírkou historických kočárů a luceren. Kousek o něho je i Hasičské muzeum, které se nachází v bývalé továrně na hasičské stříkačky. Jeden z exponátů muzea se účastnil hašení požáru Národního muzea v roce 1881.

Zámek Čechy pod Kosířem

Lidé tu žili již ve 12. století, od 14. století se zde nacházela vodní tvrz obklopená dvěma rybníky. Ta byla později renesančně a barokně přestavena. Jejími majiteli byli také pánové z Kravař nebo portugalský šlechtic – hrabě Manuel Silva-Tarouca, jenž byl rádcem císařovny Marie Terezie. V roce 2016 byl zámek zpřístupněn veřejnosti a aktuálně v sezónu nabízí tři prohlídkové trasy – zámek, park s arboretem, filmovou expozici Zdeňka a Jana Svěrovákových, kresby Josefa Mánesa (častého návštěvníka na zámku) a expozici historických kol.

V docházkové vzdálenosti 600 metrů od zámku se nachází Dračí jeskyně – umělá jeskyně se sochou draka. V zámeckém parku je pak novogotická osmiboká rozhledna, tzv. Červená věž, vysoká 15 metrů. Přístupná je v rámci komentované prohlídky parku.

Foto: Pixabay

Naučná stezka Velký Kosíř

V zimním čase je zámek Čechy pod Kosířem zavřen, to však nebrání se vydat na okružní naučnou stezku Velký Kosíř, která není fyzicky náročná a lze ji brát jako rekreační výletní cestu. Její celková délka je 10 kilometrů, trasa vede na vrchol Velký Kosíř, jenž se nad rovinatou Hanou vypíná a je vidět už zdaleka. Od roku 2013 stojí na vrcholu dřevěná rozhledna. Nabízí pohled na Drahanskou vrchovinu a při dobré viditelnosti i na Nízký Jeseník.

Zdroj info: Wikipedie.org, Mapy.cz

Náhledové foto: Wikipedia Commons.org / Autor: / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chateau_in_%C4%8Cechy_pod_Kos%C3%AD%C5%99em_01.jpg

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.