Světový unikát kopřivnické automobilky v Ostravě

Nové vozidlo Tatra jezdí od října ve zkušebním provozu v areálu firmy LIBERTY Ostrava. Používá se na převoz závitových tyčí dlouhých i přes 24 metrů. Jde o světový unikát, je to nejdelší Tatra v historii výroby kopřivnické automobilky.

Jde o část výroby s vysokou přidanou hodnotou. „Tyče v konečné délce až 24,2 metru se válcují v naší středojemné válcovně, nyní se budou také dále zpracovávat v servisním centru závitových tyčí ostravské hutě. Pro jejich přepravu mezi těmito dvěma provozy jsme objednávali unikátní přestavbu, protože standardní nákladní vozy převážejí běžně produkty maximální délky 16 metrů. K zákazníkům budou hotový výrobek dopravovat stejně jako v minulosti speciální železniční vagony,“ vysvětlil vedoucí centra závitových tyčí Liberty Ostrava Pavel Suchánek.

Modelová řada a její zajímavosti

První čtyři nápravy jsou hnané, dvě přední a poslední tři zadní řízené. To vozu nadstandardní délky umožňuje projíždět zatáčky na vnitropodnikových komunikacích. A nesmíme zapomenout ani další nezbytnou součást technických úprav – instalaci předsazené krátké upravené kabiny modelové řady Tatra Force. Díky tomu má toto vozidlo malou celkovou výšku.

Foto: ČTK

Ložná plocha valníkové plošiny tak může (jek spíše nebývá zvykem) zasahovat až nad kabinu. Ale to není všechno. Vozidlo splňuje všechny parametry pro provoz na veřejných komunikacích, klidně by tedy mohlo vyrazit i do provozu. Není ale předpoklad, že by se využívalo i mimo areál hutě.

Tatra si spolupráce maximálně považuje

„Těší nás, že jsme mohli pro LIBERTY Ostrava realizovat tak zajímavý a jedinečný projekt a uplatnit při tom naše dlouholeté know-how v oblasti úprav nákladních automobilů Tatra. Rád bych poděkoval společnosti Tatra Trucks za výrobu a dodání samotného podvozku v požadovaném termínu a za úzkou spolupráci při následných speciálních úpravách. Jsem hrdý na naše techniky a konstruktéry, kteří vymysleli technické řešení, jež umožnilo splnit individuální požadavky ostravské hutě pro specifické využití vozidla ve vnitropodnikovém provozu v areálu společnosti,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Partner Ipex Vojtěch Svoboda.

Náhledové foto: ČTK

Zdroj: V LIBERTY Ostrava jezdí nejdelší Tatra na světě | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.