Cestování se psem: co mu sbalit a jaké jsou podmínky?

pes

Pokud máte doma čtyřnohého parťáka určitě často přemýšlíte nad tím, jak řešit dovolené či delší výlety. Mnozí majitelé dávají mazlíčky na hlídání ke známým či příbuzným nebo využívají služeb psích hotelů a podobných zařízení. Ale domácí mazlíčci samozřejmě mohou cestovat s námi. Pro ně je to samozřejmě vhodnější.

Psi jsou obvykle velmi fixováni na své majitele a odloučení nemusí snášet dobře. Stejně, jako je s sebou bereme na nejrůznější výlety, můžeme je samozřejmě vzít i na delší dovolenou. A navíc nemusíte zůstávat ani v ČR. Se psy je samozřejmě možné cestovat i do zahraničí, ale je třeba splnit určité podmínky konkrétního státu a případně i přepravce.


Pes na výletě
Foto: Pixabay

Vyrážíte na cestu autem? Nezapomeňte se vybavit

Při cestování autem je třeba psa ve vozidle zajistit, a to z důvodu vaší i jeho bezpečnosti. K tomu lze využít jednak určitý typ krátkých vodítek, která mají stejnou koncovku jako bezpečnostní pás. Vodítka jednoduše zacvaknete a pes bude mít omezenou možnost pohybu po vozidle. Dalšími variantami může být pořízení přepravky nebo přepravní klece do zavazadlového prostoru, a to samozřejmě v závislosti na velikosti psa. Pes by měl být před cestou na pobyt v kleci nebo přepravce zvyklý. V opačném případě by ho to mohlo rozrušit a cesta by byla náročná pro něho i pro vás.

Dále se vám při cestování s mazlíčkem bude hodit:

  • obojekobojek/kšíry a vodítko
  • cestovní pas v případě cesty do zahraničí
  • cestovní misky na vodu a potravu
  • zásobu balené vody a krmiva
  • potah na ochranu sedadel
  • deku nebo spací pelíšekspací pelíšek
  • oblíbenou hračku
  • savé podložky
  • lékárničku pro psy

pes a člověkFoto: Pixabay

Se psem po ČR i do zahraničí

Při cestě do zahraničí je třeba zjistit si konkrétní podmínky platné v dané destinaci. Samozřejmostí je cestovní pas a čip či tetování. Co se týče očkování, podmínky se liší. Nutností je samozřejmě očkování proti vzteklině. Řada zemí vyžaduje i další očkování či testy/lékařské vyšetření před odjezdem.  Doma rozhodně nezapomeňte obojek, vodítka a pro jistotu i náhubek.

Pokud se rozhodnete raději pro dovolenou se čtyřnohým parťákem v našich končinách, můžete využít řady ubytovacích služeb, kde je možné se ubytovat se psy. Jedná se o nejrůznější penziony, kempy, ale i některé hotely. Na internetu jich naleznete po celé republice více než dostatek. Cestování se psem není náročné, ale mnohdy je třeba se přizpůsobit jeho potřebám. Věřte, že společně strávený čas s vaším čtyřnohým parťákem si během dovolená užijete všichni.

Zdroj info: https://www.uveterinarky.cz/cestovani-se-psem/

Zdroj info: https://www.nev-dama.cz/dovolena-se-psem/cestovani-se-psem

Náhledové foto: Pixabay

Ráda cestuji a o své zážitky se podělím i s vámi.