Česká republika a její nejkrásnější jeskyně v textu i obrázcích

Stalagnát_Anděl,_Punkevní_jeskyně_02

Vydejte se na výlet do záhadných jeskyní, které vznikly před miliony let. Přinášíme vám seznam těch nejkrásnějších a nejzajímavějších, které se nacházejí na území České republiky. Vydejte se s námi do podzemního království přírody a najděte nádherné jeskyně. Ohromí vás svou rozlohou, krápníkovým obohacením a nevšedním ovzduším.

Koněpruské jeskyně

Nacházejí se 30 km od Prahy, nedaleko města Koněprusy. Jde o nejdelší jeskyně v Čechách, staré desítky milionů let. Celá délka jeskyní přesahuje 2 kilometry. Uvnitř jeskyní můžete objevit unikátní výzdobu, tzv. koněpruské růžice, sintropády a další krápníkové útvary. Kromě toho si budete moci prohlédnout kosterní nálezy a středověkou penězokazeckou dílnu z doby Jiřího z Poděbrad.

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně: Foto autor Hadonos https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Koněpruské_jeskyně_(2005)_16.jpg

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Jsou na severním okraji Moravského krasu, nedaleko města Sloup. Jsou to největší zpřístupněné jeskyně na území České republiky. Jeskyně jsou rozsáhlým komplexem oblouků, vchodů a kolosálních podzemních jam, které propojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 metrů. Jeskyněmi lze projít dvakrát, obě prohlídky končí v jeskyni Kůlna.

Sloupsko-šošůvské jeskyněSloupsko-šošůvské jeskyně: Foto Radek Štěpán

Na Špičáku

Jeskyně se nachází pod vrcholem Velkého Špičáku s bukovým lesem v prudkém svahu mezi obcemi Písečná a Supíkovice. Jeskyně patří mezi nejstarší uváděné jeskyně ve střední Evropě. Více než 400 m dlouhý podzemní labyrint vchodů a puklin je vymodelován v devonských mramorech.

Jeskyně_na_ŠpičákuNa Špičáku Foto: Autorka Bílá Vrána https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jeskyně_na_Špičáku-3.jpg

Punkevní jeskyně

Nacházejí se dva kilometry od Skalního mlýna. Jsou součástí nejdelšího jeskynního systému v rámci České republiky, tzv. začátečnických jeskyní, jejichž délka úseků přesahuje 30 kilometrů. Projdete obrovskými klenbami a vchody s krápníkovým obohacením až na úpatí jámy Macocha.

Punkevní jeskyněPunkevní jeskyně: Foto autor Pudelek (Marcin Szala) https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Punkevn%C3%AD_jeskyně_-_Masarykův_dóm_(by_Pudelek).JPG

Mladečské jeskyně

Jsou v oblasti Litovelského Pomoraví, nedaleko Litovle. Jeskyně byly objeveny v letech 1824-1828. Při otevření lomu byly nalezeny četné kosterní pozůstatky a archeologické nálezy. Jeskyně byly nejsevernějším sídlištěm dnešního Homo sapiens sapiens v Evropě a sloužily jako obvyklé pohřebiště kromaňonského člověka v období středního paleolitu.

Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyně: Foto Hancz Tomasz https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mladečské_jeskyně_3_-_panoramio.jpg

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské jeskyně se nacházejí na severním okraji města Bozkov, na úbočí vrchu Na Vápenci. Jsou nejdelšími dolomitovými jeskyněmi na území České republiky a je v nich zpřístupněn 350 metrů dlouhý okruh. Jeskyně jsou rozděleny na dva systémy chodeb a síní spojených chodbami a expozicemi, v rámci nejnižších částí, které jsou zaplaveny vodou.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně: Foto Hadonos https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bozkov_-_jeskyně_15.jpg

Chýnovská jeskyně

V roce 1868 se stala první zpřístupněnou jeskyní v České republice. Nachází se na jižním úbočí Pacovy hory a vznikla postupným vývojem puklin erozí, charakter vchodů navíc ovlivnilo proudící a prchavé působení vody. Nejpozoruhodnější zkrášlení nepředstavují krápníky, ale barevné přepážky a stropy různých tvarů.

Chýnovská_jeskyněChýnovská jeskyně: Autor Czeka https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chýnovská_jeskyně(12).jpg

Zdroje info: novinky.cz, kudyznudy.cz

Náhledové foto: Stalagnát Anděl v Punkevních jeskyních Autor Doronensko https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stalagnát_Anděl,_Punkevn%C3%AD_jeskyně_02.jpg