České úspěchy: Které jablko se dostalo až do kosmu a čím je tak výjimečné?

České úspěchy: ne všechny české vynálezy a úspěchy jsou v obecném povědomí tak známé, jak by si zasloužily. A právě to se snaží změnit výstava Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství, kterou najdete v Národním zemědělském muzeu v Praze.

Na přetřes u ní přijdou některé zajímavé otázky. Přemýšleli jste někdy nad tím, co se stane když vypěstujeme růži bez trnů? Nepřestane vonět? A jak je na tom ovoce? Bude velké jablko pořád dost sladké? A co šlechtění živočichů? Když zbavíme kapra šupin, co si o Vánocích schováme pod talíř?

Foto: Pixabay

Nevšední dominanta výstavy

Výstava Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství v Národním zemědělském muzeu v Praze má rozhodně zajímavou dominantu. Dominantou výstavy je kostra plnokrevníka Gradiva, který stál na začátku řady dalších velmi úspěšných dostihových koní. A proč si autoři vybrali právě tuto zajímavost? Není to jen samo s sebou. Gradivo patřil k nejúspěšnějším dostihovým koním své doby a k nejvíce využívaným plemeníkům v historii československého chovu koní.

Na co se ještě můžete těšit

Dozvíte se také to, které jablko se dostalo až do kosmu, nebo například to, které plemeno psa považujeme za národní poklad. Nebudou chybět ani největší české objevy v oblasti šlechtění a plemenářství, například sladovnický ječmen ‚Diamant‘, ‚Malínský‘ křen, starokladrubský kůň, lnářský modrák, a další. Všichni zájemci se tedy rozhodně mají na co těšit.

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=40321, Když člověk ovlivní přirozenou evoluci | Protext – PR služby ČTK, https://www.nzm.cz/pro-media/tiskove-zpravy/kdyz-clovek-ovlivni-prirozenou-evoluci-tiskova-zprava, https://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/kdyz-clovek-ovlivni-prirozenou-evoluci/2231193

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.