Toskánská vesnice Monteriggioni je obklopena prakticky neporušenými hradbami se čtrnácti věžemi

Ve střední Itálii leží kraj Toskánsko, díky působivé krajině s vinohrady a cypřiši, libý na pohled. I kvůli tomu sem každoročně zavítají tisíce turisté, jež sem láká také starobylost měst, historické pamětihodnosti a umění. Topem výletních destinací je Florencie. Její návštěva rozhodně stojí za to. Pokud byste se v ní nacházeli, mohli byste se podívat do vesnice Monteriggioni, která se nachází necelých šedesát kilometrů od Florencie. Překvapí vás její architektonicky významné památky.

Do Monterigioni za klidem

Ani ve středověku nebyla nouze o válečná tažení, jímž se páni zmocňovali nových území. Ono to platí stále, jen se bojuje jinými prostředky. Obyvatelé italského města Siena v roce 1213 založili obec Monteriggioni jako pevnost proti svým nepřátelům z Florencie. Obec byla opevněna masivními hradbami o celkové délce 570 metrů. Pro návštěvníky tohoto místa může být velkým lákadlem, že hradby se okolo Monteriggioni zachovaly téměř neporušené do současné doby. Pohled na ně a hradební věže je ohromující, rázem se přenesete do dávné minulosti.

Uvnitř hradeb v Monteriggioni. Renato Pietsch. Foto autor: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Monteriggioni_-_Toscana_-_panoramio_(8).jpg

Renesanční zástavba a zahrady

Skrze vesnici Monteriggioni vede hlavní cesta, na jejímž severním konci stojí brána Porta Fiorentina a na jižním Porta Romana. Jak jejich názvy napovídají, brány směřují k Florencii a Římu. Uvnitř hradeb je minimální provoz, úzké uličky a originální budovy v renesančním slohu. Centrálnímu náměstí Piazza Roma vévodí románský kostel s jednoduchým průčelím. Zajímavé jsou zahrady u domů. Ty měly v minulosti velký význam, protože živily zdejší obyvatele, když byli obléháni nepřátelským vojskem.

Kdo hraje Assassin´s Creed: Brotherhood, tomu možná Monteriggioni bude povědomé. Tvůrci této počítačové hry se jím nechali inspirovat. O místu se zmiňuje také renesanční básník Dante Alighieri ve své Božské komedii, kterého zaujali zejména věže.

Zdroj: https://www.monteriggioni.info/; https://www.monteriggioni.info/

Vesnice Monteriggioni. Náhledové foto autor: Ltilélion https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_village_of_Monteriggioni_from_above.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.