Cyklisté hazardují se svým životem kvůli maličkosti. A většinou si to ani neuvědomují

Cyklistika

Cyklisté a bezpečnost: Ačkoliv je hlavní cyklistická sezona u konce, mnozí cyklisté si užívají podzimní přírodu a vyrážejí se provětrat i v těchto dnech. Základem bezpečí každého cyklisty je být vidět. I během zimního období jsou každoročně evidovány smrtelné nehody lidí na kole.

A není jich právě málo – stačí nechat hovořit čísla. Vloni, od ledna do března a následně během listopadu a prosince, zemřelo 14 cyklistů a dalších 41 jich utrpělo těžká zranění. Mimochodem myslí na to i zákon – za snížené viditelnosti je použití světel pro cyklisty v České republice povinné.

Jak na bezpečnou projížďku na kole

Podzim provází nejen studenější počasí, ale také se rychleji stmívá. Je potřeba s rozmary počasí počítat a vždy mít kolo na cestu připravené. Zajištění viditelnosti je v České republice součástí povinné výbavy každého cyklisty, patří do ní odrazky, tj. bílá vpředu, červená vzadu, oranžové ve výpletu kola a oranžové na pedálech kola v obou směrech.

Foto: Pixabay

„Zapnuté osvětlení je důležité při jízdě na kole nejen proto, aby sám cyklista dobře viděl na cestu, ale hlavně kvůli jeho vlastní ochraně. Samozřejmostí by pro něj měly být i reflexní prvky, které je vhodné umístit nejen na oblečení, ale i na kolo. V podzimních a zimních měsících jejich nutnost ještě stoupá. Absencí světel a odrazek cyklista vyloženě hazarduje svým zdravím a dost možná životem,“ apeluje Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti.

Čísla nehovoří právě lichotivě

Vloni policisté zaznamenali 3994 dopravních nehod s účastní cyklisty, při nichž o život přišlo 43 osob – cyklistů. Dále bylo 234 lidí zraněno těžce a 3141 lehce. Ve stejném roce se stalo 559 dopravních nehod v noci, což je méně než 15 % celkového množství. Zneklidňující je, že při tomto počtu nehod zemřelo 18 osob, a to je více než 40 % z celkového počtu usmrcených.

Zdroj: Neviditelní cyklisté hazardují se svým životem | Protext – PR služby ČTK, https://www.protext.cz/zprava.php?id=41365

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.