Cesta, kde řidiči opravdu nesmí chybovat!

Nanga parmat

Na pákistánské straně se tato neuvěřitelná silnice jmenuje N-35. V blízkosti trojmezí, kde se stýkají státní hranice Pákistánu, Afghánistánu a Číny, přechází do oblasti nejlidnatějšího státu světa a stává se z ní G314. Prochází mimo jiné pod 8 126 metrů vysokou horou Nanga Parbat, ale jsou na ní nekonečně nádherné hory, průsmyky a pastviny s jaky, velbloudy nebo ovcemi.

Ti, kdo nemají zkušenosti s vysokohorskou turistikou, by si měli od tohoto cíle prozatím udržovat odstup a nechat si ho na dobu, kdy se budou v horách cítit trochu víc doma. Ale stojí to za to! V součtu je Karakoram Highway dlouhá více než 1 000 kilometrů. Po cestě budete moci vidět několik sedmi– a osmitisícovek. Místo přechodu mezi Pákistánem a Čínou – sedlo Khunjerab – leží ve výšce 4693 metrů, a to je teprve pocit.

Vraky, mrtví dělníci – Mějte respekt k tomuto místu

Tato trať, postavená v letech 1959-78, ušetřila mnoha přepravcům stovky kilometrů a zaujala návštěvníky a cestovatele z celého světa. Kdo ji však neocení, jsou pozůstalí po odbornících, kteří během jejího vývoje zahynuli. Postavit silnici v horách není jednoduchý výkon a stovky čínských specialistů nebyli nadšení z jejího otevření. Jízda po karákoramské mezistátní silnici také není procházkou růžovou zahradou – jak by také mohla být, když se nacházíte na okraji útesu nad stometrovou roklí.

Tunel
Foto: pxhere

A na několika místech projíždíte vodou. Projíždět na jaře divokou bystřinou může být velmi nebezpečné – nejedno auto už v ní skončilo. Pokud se podíváte pod sebe, uvidíte v některých případech zbytky vraků aut na dně rokle nebo v potoce, což ještě umocňuje dojem z dosud děsivého cestování. Je to jen pro lidi se silným žaludkem. Největší problém tu měli v roce 2010, kdy seismický otřes způsobil, že se část cesty vzedmula a pákistánská polovina byla z velké části uzavřena. Karakoram Thruway je v podstatě unikátní silnice, která se neztratila ze svého umístění předních nebezpečných cest.

Zdroje info: cestujme.cz, britannica.com

Náhledové foto: Pixabay