Cestování před 30 lety: Zajímavá sonda do minulosti

Karavan

Doba koronakrize je nepříjemná a o nějakém velkém cestování se zatím hovořit nedá. Možná nastal čas k tomu, abychom lehce zavzpomínali. Je to necelých 31 let, co jsme si opět vydobyli demokracii, otevřely se hranice a mohli jsme začít cestovat do všech možných koutů světa. V současné době už obyvatelé České republiky patří mezi tradiční hosty čtyř až pětihvězdičkových hotelů. Tehdy tomu tak určitě ještě nebylo. My půjdeme ale ještě hlouběji do minulosti.

Cestovalo se už za totality, ale…

Zřejmě to některé z vás překvapí, nicméně cestovalo se již za totalitního režimu. Je jasné, že ven z republiky mohli jenom vybraní a v omezeném počtu. Často se ale zájezdy vztahovaly k tuzemským destinacím. Jen pro zajímavost, v Československu fungovalo celkem 5 cestovních kanceláří, a to CKM, Sportturist, Rekrea, Autoturist a Čedok. Posledně jmenovaná cestovní kancelář působí již od roku 1920.

V tuzemsku nebo na východ

Většina obyvatel Československa zůstávala v tuzemsku, případně bylo možné vycestovat do některé ze zemí socialistického bloku. Nejčastějšími destinacemi byly například:

  • Krym,
  • Černé moře,
  • Německá demokratická republika,
  • Balaton,
  • Rumunsko.

Do Sovětského svazu a Polska už jste potřebovali zvací dopis. Jugoslávie už byla poměrně blízko západu, takže šlo spíše o zemi z tohoto pohledu nebezpečnou.KaravanZdroj obrázku: Pixabay.com

Do stanu nebo karavanu

Nesmírně oblíbené byly především stany a karavany. Doma se sbalilo takřka všechno, zejména trvanlivé potraviny typu paštik či salámů, a vyrazilo se s karavanem zapřaženým za starou škodovku. Lidé milovali chaty a chalupy. Trampské osady se stany a tradičním opékáním špekáčků. Takto vypadaly skvělé dovolené, k nimž se nejspíše vrátíme. Stanová éra pokračovala i po roce 1989, kdy si lidé vyrazili pod stan třeba do Paříže. Na hotely prostě neměli peníze.

Změny po roce 1989

Už na konci roku 1990 bylo na trhu více než 4000 cestovních kanceláří. Ve stejném roce se evidovalo 13 000 000 výjezdů mimo ČR, o 6 let později už to bylo 48 000 000. K zásadní proměně způsobu cestování došlo až v roce 1997. To u nás byla zavedena charterová doprava. To takového Thajska byl vypraven první charterový let v roce 2000.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.