Cestujete s nejmenšími dětmi? Čím vás mohou České dráhy nepříjemně překvapit

Cestování po dráze je podle všech ukazatelů pro rodiny s dětmi díky aktuálním vysokým slevám ve výši 75 % jízdného pro rodiny s dětmi snazší než kdy dřív. Někdy se však na vaší cestě mohou objevit nečekané nástrahy – zvláště cestujete-li s dětmi do šesti let.

Vždyť je to přece tak snadné. Nejmenší děti totiž cestují zdarma, stačí je nahlásit na pokladně a nic víc není třeba (a často se obejdete i bez tohoto mezikroku). Problém nastává, pokud takto malých dětí cestuje více nebo se chcete vydat třeba do zahraničí.

Do zahradničí s dítětem zdarma? Riskujete

Přesněji řečeno, riskujete, že se na něj ve vlaku místo zkrátka nedostanete. Tedy alespoň ne to k sezení. A proč? Protože vám rezervační systém Českých drah neumožní si na tuto jízdenku přikoupit i místenku. Takže dítě se sice svézt vlakem může, ale dost možná vám celou dobu bude sedět na klíně. Stačí, aby to někdo takříkajíc riskl, koupil si také jízdenku bez místenky a podsedl vás.

Paradox? Samozřejmě. Zodpovědné autority se pak odvolávají na mezinárodní tarif SCIC-NRT, podle něhož nemají děti do věku čtyř resp. Šesti let nárok na samostatné místo v žádné zemi. A co s tím? Jedinou možností je zakoupení lístku jako pro větší dítě, k němuž už místenku přikoupíte bez problémů. Za tu jistotu trochu peněz navíc rozhodně stojí. A přitom ještě cca před rokem toto omezení nebylo. Zda šlo jen o přívětivou chybu rezervačního systému netušíme.

Cestování po ČR? Je to ještě lepší

Po ČR lze cestovat s dětmi zdarma do šesti let jen v počtu dvou kusů (omluvte toto slovní spojení). Nicméně místenku dostanete jen pro jedno z nich a to třeba i v Pendolinu, kde je nákup místenek povinný. ČD si asi myslí, že se dvě děti pohodlně vejdou na jedno sedadlo. Takže nezbývá, než zase obejít systém. Bohužel…

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.