Kterak město Albrechtice ke dvojité rozhledně přišlo…

Rok 2011 se mohl zdát významný snad jen těm, kdo z nedalekých Albrechtic rádi hledívali na siluetu Česko-polského pohraničí. Hraniční vrch měl totiž přijít o své dvě dominanty- telekomunikační kovové věže, stojící na svém místě od roku 1980. A proč k tomu nakonec nedošlo?

Ve městě Albrechtice totiž vycítili jedinečnou příležitost, jak obyvatelům zpříjemnit vycházky po okolí, a navíc ještě do oblasti přitáhnout nějaké ty turisty. Obě věže tak byly zakoupeny prakticky za cenu šrotu (svou roli zde hrála i finanční pomoc ze strany Evropské unie) a následně zrenovovány.

Ne dvě rozhledny, ale vlastně jedna

Ptáte se, co si počít s kopcem, na kterém rázem stojí dvě potenciální rozhledny? Nic menšího, než je proměnit v jednu. A to se přizvaným architektům také povedlo. Použili 18 metrů dlouhý ocelový most, zavěšený mezi oběma stavbami ve výšce 25 metrů nad zemí. A nechyběla ani vyhlídková plošina.

Právě z ní dnes můžete obdivovat jedinečný výhled na město Albrechtice, blízké Jeseníky a samozřejmě se podívat i k sousedům do Polska. Hraniční vrch totiž své jméno nenese náhodou a a rozhledna na jeho vrchu stojí od hranic coby kamenem dohodil.

Až na vrchol v jakoukoli roční dobu

Čekat na vás bude jen 149 schodů – nic víc překonávat nemusíte. Zapomeňte na vstupné – rozhledna Albrechtice je přístupná po celý rok zdarma. Nahoru byste neměli chodit pouze v noci, za špatné počasí (mlha, déšť(t) nebo při nepříznivých okolních podmínkách (např. námraza). V takovém případě neručí provozovatel za vaši bezpečnost ani za případnou újmu na zdraví.

Rodiny s dětmi pak určitě ocení fakt, že až k rozhlednám vede pohodlná vyasfaltovaná cesta. Svůj automobil můžete odložit na nedalekém parkovišti (opět zdarma) a pod rozhlednou si třeba roztáhnout deku a užít si zajímavý piknik.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.