chile

Chilské Altiplano a jeho lamy

Lamy jsou jedním ze symbolů Chile a pokud se s nimi chcete setkat opravdu tváří v tvář, musíte zamířit do Altiplana. Jde o nevšední oblast, které dominuje bolivijská sopka Paychata. Její dva vrcholy (Pomerape s 6 282 metrů a Parinacoty 6 341 metrů) určitě nepřehlédnete.

Ovšem za lamami musíte o poznání níže. Běžné lamy i vikuně (nejmenší druh lam) se prohánějí na loukách a pastvinách. Jsou opravdu drzé, pokud si nedáte pozor, připraví vás i o odloženou svačinu. Na druhou stranu zase velmi ochotně zapózují objektivům.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Chov lam a alpak je místní tradicí

Srst vikuní je velmi ceněná pro svou jemnost, ovšem své využití najde vlna všech druhů lam. Na vlastní oči se o tom můžete přesvědčit třeba u indiánského kmene Aymara. Najdete je v blízkosti sopky a ochotně vám prodají veškeré vlněné suvenýry, jaké si jen můžete přát – ponča, svetry, rukavice, ponožky, šály apod.

Kousek dál od vesnice lidu Aymara můžete narazit rovněž i na jíž téměř liduprázdnou osadu Parinacota. Poznáte ji podle dominanty – bílého křesťanského kostela, původem ze 17. století. A k celodennímu treku si můžete přidat i nádhernou hladinu jezera Salar de Surire, která se v okolní krajině vyjímá jako drahokam. A pokud budete mít štěstí, přivítá vás svým zlověstným dýmem i stále aktivní sopka Guallatire.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kam se ještě vydat? Třeba za činčilami

Ale lamy tu nejsou jedinými obyvateli, jejichž srst je nesmírně ceněná. Narazit tu můžete i na divoké činčily. Ovšem jen brzy ráno, kdy se po velmi chladné noci vyhřívají na skalách a kamenech v prvních paprscích slunce.

Mimochodem Altiplano patří do národní parku Lauca, takže nezapomeňte na to, že se tu musíte chovat ohleduplně a v žádném případě se k divoce žijícím zvířatům nesnažit příliš přiblížit. Žádná další překvapení pro vás však tento nevšední kout Chile opravdu nemá.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *