Chilské jezero nabídne hned 2 zázraky najednou – tyrkysovou vodu a netradičně tvarované jeskyně z mramoru

Chilské jezero nabídne hned 2 zázraky najednou – tyrkysovou vodu a netradičně tvarované jeskyně z mramoru. Jezero General Carrera, španělsky Lago General Carrera, je největší jezero v Chile a druhé největší v Jižní Americe (hned po jezeru Titicaca). Nachází se v regionu Aysén na jihu Chile, nedaleko hranic s Argentinou. Má rozlohu přibližně 1 850 km2 a je proslulé svou úžasně čistou a tyrkysovou vodou, a také nezvyklými útvary z mramoru.

Vzhůru do útrob mramoru

Jezero je oblíbenou turistickou destinací, která nabízí různé outdoorové aktivity, jako je rybaření, plavba lodí a pěší turistika v okolní patagonské krajině. Jednou ze zdejších pozoruhodných atrakcí jsou Mramorové jeskyně, řada jedinečných a nádherně vytvarovaných jeskyní, které vznikly erozním působením jezerní vody na mramorovou skálu.

Vznikly asi před 6 000 lety, a když správně zasvítí slunce, a na žíhaném bílo šedém stropě se odrazí tyrkysová voda jezera, vypadají jako něco, co mohlo vystoupit jedině z nějakého Van Goghova obrazu. Protože se však nacházejí přímo na jezeře, dostanete se k nim pouze po vodě. Jde však rozhodně o výlet, který stojí za to.

Foto: Pixabay

Ráj pro fotografy

Není divu, že zmiňovaná podívaná láká do Chile fotografy z celého světa. Podle intenzity slunečního svitu i aktuální polohy slunce na obloze totiž může být v jeskyních jak světlý tyrkysový přísvit, tak i tmavě modré pološero. A záleží také na ročním období – na jaře, kdy je hladina jezera nejvýše, protože ledovce v okolí ještě nezačaly tát, proniká světlo do jeskyní úplně jinak než během vrcholícího léta, kdy je hladina asi o metr níže. Nikdy tak nevíte, na jakou přírodní nádheru právě narazíte. Výsledné fotografie však budou vždy úchvatné – na to se můžete spolehnout.

A jaké tajemství ukrývá již zmiňovaná tyrkysová voda? Mramorové jeskyně vznikly po ústupu ledovce, ale podle geologů stále ještě nějaký led na dně jezera zbývá, a právě díky němu je voda zbarvena tak úchvatně. Koupání tam však rozhodně nedoporučujeme.

Kam se ještě vydat

Městečko Puerto Río Tranquilo ležící na břehu jezera je častým výchozím bodem pro poznávání jezera General Carrera a jeho zajímavostí. Návštěvníci si mohou také vychutnat vyhlídkové projížďky po známé dálnici Carretera Austral, která regionem prochází a umožňuje přístup k jezeru a jeho okolním přírodním divům.

 

Zdroj: https://magazin.cz/cestovani/8226-mramorova-jeskynni-katedrala-v-chile, https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-mramorovou-katedralu-v-patagonii-vytvorila-sama-priroda-40276877, https://www.svetuvstric.cz/blog/tag/mramorov%C3%A9+jeskyn%C4%9B, https://shimanovskadm.ru/cs/stay/mramornye-peshchery-v-patagonii-mramornye-peshchery-v-chili-mesto-sozdannoe.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.