Chorvatské jezero oplývá přírodním fenoménem. Jakým?

Příroda si v chorvatském Imotski hrála víc než kdekoli jinde na světě. Město v dalmatském vnitrozemí, je chráněno štítem pohoří Biokovo, nabízí dva společné zázraky – Ruddské a Modré jezero, o kterých se odedávna traduje řada pověstí a legend. K Modrému jezeru pod Topana pevností se můžete dostat pěšky, pokud jste v dobré kondici, a existují alespoň tři důvody, proč to udělat.

První je koupání v jezeře, které má snad 50 odstínů modré s výhledem na ohromné útesy, které si prostě budete pamatovat po zbytek svého života. Za druhé jde údajně o víly, které si z jezera za svítání a za soumraku berou sílu. Legenda vypráví o tom, že do jeskyně Pohádek zatím nikdy nevkročila lidská noha. Třetí a poslední důvod se točí kolem sportu – Modré jezero po několika letech vysychá a obyvatelé z Imotu využívají této příležitosti k tomu, aby si na jeho dně zahráli fotbal.

Umělecká galerie obklopená skalami

Červené jezero se nachází zhruba jeden a půl kilometru od Modrého jezera a je mnohem nadpřirozenější a podivnější. Toto jezero je jedním z nejhlubších v Evropě a získalo svůj název podle rudých skal, které ho obklopují a chtějí chránit krásu zdejšího jezera – v Červeném jezeře se nemůžete koupat a ani se k němu nedostanete bez kvalitního horolezeckého vybavení!

Máte rádi legendy? Tak si dáme jednu děsivou

Před mnoha lety žil v oblasti Imotski opravdu bohatý muž jménem Gavan se svou manželkou Gavanicou společně s dětmi. Vypadal jako člověk, ale jeho duše byla duší ďábla. Terorizoval své nádeníky a blízké obyvatele a jeho zajímalo pouze hromadění bohatství. Dnes je to běžný úkaz… Aby se na vlastní oči přesvědčil o aroganci Gavana, odešel anděl z ráje a jedné noci přišel do královského sídla maskovaný jako vandrák žádající o pomoc.

Modré_jezero
Foto: Wikimedia commons, ADDAM K., https://commons.wikimedia.org/w/index.php?search=Modr%C3%A9+jezero&title=Special:MediaSearch&go=Go&type=image

Tyranova manželka Gavanica otevřela vchod a odmítla mu poskytnout potravu nebo vodu. Když se jí tázal, zda by se bála trestu božího, zámožná dáma stroze odpověděla: Čím je pro mě tvůj Bůh dobrý, když mám svého Gavana? V tu chvíli si anděl svlékl obnošené šaty a vytáhl meč. Strhla se drsná bouře a hromy bouřily jako divocí oři. Půda se otřásla tak brutálně, že se rozestoupila a hluboké propasti, které v současnosti tvoří Červené a Modré jezero, pohltily Gavanovu rodinu a jejich bohatství.

Obyvatelé Imotski tvrdí, že nářek Gavana a Gavanice lze stále poslouchat z dna jezera, když fouká vítr bóra, a pozůstatky jejich královské rezidence jsou vidět za dobrých podmínek, když je voda klidná. Kromě této děsivé legendy je tu další podivná legenda spojená s Červeným jezerem – nikdo do něj nikdy nedokázal hodit kámen. Mnoho jedinců se o to pokusilo. Pokoušeli se rozběhnout, používali různé strategie přehazování atd., ale nikdo nikdy však neslyšel šplouchnutí…

Zdroje info: croatia-tourism.com, turistika.cz

Náhledové foto: Wikimedia commons, Modro jezero, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Red_Lake_Imotski_002.jpg#/media/File:Red_Lake_Imotski_002.jpg