Vadí vám ničení památky? Tak ji zavřeme: Chrám Hagia Sofia bude přístupný už jen za poplatek – a stejně toho moc neuvidíte

Ikonická Hagia Sofia, majestátní symbol bohaté a rozmanité turecké historie, nyní stojí před novou kapitolou. Chrám, známý také jako Chrám Boží moudrosti, se dostal na titulní stránky novin kvůli nejnovější politice: povinnému vstupnému ve výši 25 eur (přibližně 620 korun) pro každého zahraničního návštěvníka staršího osmi let.

Hagia Sofia, mistrovská směs křesťanské a islámské architektury, byla vždy více než pouhou turistickou atrakcí. Její zdi šeptají příběhy o říších a epochách, o byzantských císařích a osmanských sultánech. Nedávné zavedení vstupného není jen finančním opatřením; je to snaha zvládnout ohromný příliv návštěvníků, které někteří přirovnávají doslova k hejnu obtížného hmyzu, jenž ohrožuje posvátnost a zachování tohoto starobylého zázraku.

Jsi turista? Zaplať

Muslimští obyvatelé však budou mít dovnitř volný vstup i nadále – což některým lidem vadí (nicméně řada kostelů to má u nás stejně). Omezení ovšem přesahují rámec pouhého vstupného. Turistům je totiž zakázán vstup do přízemí, což jim znemožňuje zahlédnout úchvatné mozaiky zobrazující třeba císaře klanícího se Kristu – symbolické spojení historie a božství – a další známé části ikonické výzdoby tohoto chrámu.

Foto: Pixabay

Za vstupné je možné se dostat jen na horní galerii. Nicméně i tak to stojí za to – jde totiž doslova o panoramatické útočiště nabízející výhled na některé z nejkrásnějších uměleckých pokladů Hagie Sofie. A mandát se bohužel vztahuje i na prohlídky s profesionálním průvodcem – ti dokonce nově nesmí dovnitř vůbec. Místo toho si turisté mohou vybrat audioprůvodce v několika jazycích (za pouhá 3 eura navrch).

Vše pro dobro chrámu…

Zásadní roli v těchto rozhodnutích sehrálo i UNESCO, které je strážcem světového kulturního dědictví. Hodnotící komisi vadilo především zakrývání křesťanských prvků a mramorových podlah modlitebními koberečky během náboženských akcí (což současná omezení paradoxně velmi dobře řeší). Nejspíš nám tedy nezbude, než se s celou situací smířit.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-cizinci-si-za-vstup-do-chramu-hagia-sofia-priplati-40457342, https://traveladventure.cz/turiste-budou-muset-platit-za-navstevu-hagia-sofia-za-poplatek-uvidi-mnohem-mene-nez-driv/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.