01_chlum

Chlum u Třeboně – vzpomínky na arcivévodu Ferdinanda i tank v kostele

Asi dvoutisícové městečko ležící necelých 15 kilometrů od věhlasné Třeboně má vše, co od Jižních Čech očekáváme. Rozlehlé lesy, rybníky a malebná krajina ale nejsou tím jediným, co je zde k vidění. Chlum u Třeboně je zajímavou destinací i pro milovníky historie.

Historie dávná i nedávná

První zmínka o Chlumu pochází z konce 14. století, památek z této doby zde již ale samozřejmě moc nenalezneme. Zaujme nás ale nepochybně zámek vystavěný v roce 1710 a k němu patřící rozlehlý park. Svoje místo v historii si získal jako letní sídlo následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Ten právě odtud odcestoval se svoji manželkou do Sarajeva, kde o několik dní později nalezl svůj osud. Jeho děti potom prožívaly období nejistoty poté, co k nim dorazily první zprávy o atentátu v místním kostele. Arcivévodská oratoř je v kostele stále k vidění.

Ten byl vystaven v roce 1745 a následně rozšířen v roce 1804. Kostel je krásnou ukázkou vrcholného baroka a jeho kouzlo je umocněno polohou na kopci nad městem. Od rybníku Hejtman a zmíněného zámku k němu vede křížová cesta z poloviny 18. století.

Chlumecký kostel má další zajímavost, která je doslova světovým unikátem. Jedna z fresek zdobících strop kostela pochází z roku 1945 a zobrazuje procesí ke kostelu, které vede skutečný chlumecký farář Jan Kubišta, a kterého se účastní i další chlumecké osobnosti té doby. To, co fresku činí jedinečnou je ale něco jiného, konkrétně hořící tank. Celá freska byla totiž zamýšlena jako poděkování za to, že vyšší moc ušetřila Chlum od hrůz druhé světové války.

02_chlum

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Chlum jako inspirace umělců

Chlum u Třeboně byl již za první republiky vyhledávanou turistickou destinací a jeho kouzlo učarovalo i mnoha osobnostem z uměleckého světa. Mezi stálé hosty patřil dirigent Jan Kubelík, malíř Oskar Bouda, spisovatel spisovatel K.M.Čapek-Chod a samozřejmě také František Hrubín. Ten do Chlumu jezdil desítky let a ze své lásky k němu se vyznal ve své hře Srpnová neděle, kterou proslavilo její filmové zpracování pod taktovkou Otakara Vávry. Film se točil přímo v Chlumu a fanoušci filmu tak mohou navštívit celou řadu lokací, kde se jeho scény odehrávaly.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *