Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko: Unikátní příroda i zajímavé historické památky

Je to již dlouhých čtyřicet tři let, co vznikla Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko, kterou najdete asi třicet kilometrů od Prahy. Není proto divu, že je častým cílem výletů obyvatel hlavního města. A nejen jich. Co zajímavé je zde k vidění?

Domov ohrožených živočichů

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko byla založena 24. listopadu 1978. Nacházejí se zde totiž mimořádně cenné přírodní lokality. Byla by škoda, kdyby byly zásahem lidské činnosti zničené. Na Křivoklátsku roste na 1 800 rostlinných druhů, což je 60 % celkového druhového bohatství celé naší republiky. Zdejší lesy mají zachovanou příznivou druhou skladbu a společně s loukami jsou domovem 24 kriticky ohrožených živočichů, 60 silně ohrožených a 60 ohrožených druhů. Je tedy nesporné, že má tato oblast velkou důležitost, a je potřeba ji proto chránit. Kromě procházky přírodou nabízí Křivoklátsko také návštěvu historických pamětihodností.

Točník a Žebrák – oblíbené hrady Václava IV.

Dva hrady tak blízko sebe najdete právě na Křivoklátsku. Hrad Točník je od zříceniny hradu Žebrák vzdálený necelých jeden a půl kilometru. Auto lze nechat na placeném parkoviště pod hradem Točníkem a k oběma pamětihodnostem jít pěšky. Žebrák si oblíbil zejména král Václav IV. a také jeho otec císař Karel IV. na něm občas pobýval. Točník nechal postavit Václav IV. poté, co jeho oblíbený Žebrák v roce 1395 vyhořel. Cestou na Točník je možné se zastavit u Portálu mistra Jeronýma Pražského, jenž stojí na ostrohu Jezevčík.

Foto: Pixabay

Krakovec zvaný Chalúpka

Zřícenina hradu Krakovec v okrese Rakovník vám může být povědomá z filmů Ať žijí důchové nebo Princ a Večernice, kterým posloužil jako exteriéry pro natočení některých scén. Hrad si nechal postavit křivoklátský purkrabí Jíra z Roztok a začal mu říkat Chalúpka. Před svým odjezdem do Kostnice zde kázal mistr Jan Hus. Na jeho památku se na Krakovci každoročně konají Husovy poutě.

Zdroj info: Wikipedie.org, Mapy.cz

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.