rijeka

Čím naláká zvědavce chorvatská Rijeka

Nejde o město, které by na první pohled vynikalo oslnivou krásou. Ano, je velké, takže tu staví třeba i nejmenované žluté vlaky, ovšem bylo by škoda zahlédnout ho jen z okénka autobusu, který vás odveze do další destinace. Alespoň jeden nebo dva dny dovolené si Rijeka určitě zaslouží.

Srdcem města je Trg Republike Hrvatske. Stačí vyrazit východním směrem a potkáte Městskou věž s hodinami, která vás dovede do uličky s jednoduchým názvem Korzo. Pokud chcete vědět, kde se v Rijece koncentruje noční život, bude to právě tady.

Památky v Rijece mnohdy překvapí

A kam dál? Uniknout by vám neměl ani kostel svatého Víta. Při jeho podrobnější prohlídce zjistíte, že jedna rotunda (z roku 1638) se k jeho vzhledu tak úplně nehodí. Je totiž opravdu krásná a na první pohled vás přenese do Itálie. Není divu, když její předlohou byla rotunda na bazilice Santa Maria della Salute v Benátkách.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A pokud nahlédnete dovnitř, uvidíte kříž, ke kterému se váže i zajímavá legenda. Podle ní totiž jeden místní karbaník měl při hře takovou smůlu, že prohrál všechny své peníze. Vinu za to však nedával sobě, ale právě kostelnímu kříži, na který začal ze vzteku házet kameny. Na oplátku se země pod ním otevřela a onoho nešťastníka už nikdy nikdo nespatřil.

I nákladní doprava může mít svou expozici

Baví vás spíše technika než historie? Pak zamiřte do Místodržitelského paláce z 19. století s nádhernými reprezentačními prostory, které dnes využívá Historické a námořnické muzeum. První patro ukrývá expozici z první poloviny 19. století (včetně historických oděvů nebo zbraní), v přízemí pak najdete lodě a repliky obřích tankerů, kterým daly život zdejší loděnice. Na své si tak přijde opravdu každý.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *