Vstříc smrti: Nepoučitelní skialpinisté v Jeseníkách

Pohled z laviny

Před pár dny došlo ke tragédii, kdy ve Velkém kotli v Jeseníkách zemřel mladý skialpinista. Přísně chráněné území je přesto dál okupováno nejenom skialpinisty, ale také snowboardisty. Je až nepochopitelné, že lidé míří do míst, kde je přímo zakázán pohyb jakýchkoli osob. Navíc se vydávají vstříc lavinám. Nebezpečí pádu laviny je tady extrémní. Jak ochranáři, tak i záchranáři se snaží ve spolupráci s policií najít způsob, jak by zájemce o tyto extrémně nebezpečné aktivity odradili.

Upozornění jsou všude

Náčelník Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller hovořil o tom, že upozornění jsou patrná fakticky všude. O lavinovém nebezpečí se lze dozvědět přímo z webu záchranné služby, hovoří se o něm také pravidelně v televizi. Zapomenout nelze ani na lavinové cedule. těch je také v terénu dostatečné množství. Stejně to ale nestačí. Horská služba nemá kapacity na to, aby její členové stáli na nejznámějších místech, která lidé mají rádi.

Vrchol Pradědu

Vrchol Pradědu: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Horská služba nepokutuje

Přesně tak, jedná se totiž o ryze záchranářskou složku. Pokuty udělují ochranáři ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Následující víkend po smrti mladého skialinisty dostaly pokutu desítky lidí. Ti se samozřejmě pohybovali ve Velkém Kotli v místech, kde je to zakázáno. orní hranice pokuty je stanovena na 10 000 korun. Takovéto postihy zjevně lidem nečiní problémy a nevadí.  

Zasněžená cesta na Praděd

Zasněžená cesta na Praděd: Zdroj obrázku Pixabay.com

Už to spadlo, podruhé se to nestane

I takto nepochopitelně přemýšlejí skialpinisté, již vyrážejí do Velkého kotle. Navíc ničí vršky stromů a přírodu, která je v této oblasti maximálně ceněná a minimálně narušená. Mnozí lidé si vůbec nemyslí, že by dělali něco špatně. Přitom jsou nezodpovědní a hazardují nejen ze svými životy. Lidé také bivakují v místech, kde nemají co dělat. Jejich vybavení bývá často až tristní.

Pohled z laviny: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.