Čína odklání vodu z jihu na sever, chce tak přelstít přírodu

Čína stále pokračuje v realizaci svého největšího projektu na odklonění vody, jež je zároveň i největším na světě. A prý přitom upřednostní i ochranu vody. A jak bude vše vypadat? Můžeme jen říct, že na konci už asi nic nebude vypadat jako dřív.

Čínský prezident Si Ťin-pching se nechal minulý týden slyšet, že „v rámci ekologického a kvalitního rozvoje země je třeba usilovat o vědecký pokrok v projektu odklonu vody z jihu na sever a podporovat efektivní a hospodárné využívání vodních zdrojů.“

Co to bude pro (nejenom) Čínu znamenat

A co vlastně jde? Celý projekt odklonu vody z jihu na sever má za úkol propojit řeky Jang-c‘-ťiang, Chuaj-che, Chaj-che a Žlutou řeku. Tímto způsobem se Čína snaží zajistit definitivní řešení nedostatku vody, jež panuje v severní Číně. A to jednoduše prostřednictvím odvedením vody z jižních oblastí, jež jsou na vodu tradičně velmi bohaté.

Rozdělení vodních zdrojů v zemi tak bude vyvážené. Ovšem zahrnuty nejsou jen řeky, změna se dotkne i 3000 západních jezer a více než 120 milionů lidí. První dvě trasy již byly postaveny (2013 a 2014), k výstavbě poslední se již schyluje.

Foto: Pixabay

Megalomanský projekt zatím funguje – prý

Číňané se rádi chlubí tím, že prozatím mohli zlepšit život 120 milionům obyvatel a jedním dechem také oceňují obětavost těch přesídlených (a že jich také nebylo málo). Například muselo přesídlit více než 345.000 lidí žijících v oblasti vodní nádrže Tan-ťiang-kchou, a to do více než 600 vládou vybudovaných vesnic.

Si proto také na konferenci vyzval k „posílení řízení poptávky a nabídky, maximalizaci celkového přínosu projektu, upřednostnění ochrany vody a zvýšení ochrany životního prostředí.“ A apeloval také ke zvýšení úsilí při budování národní vodní sítě a zajištění národní vodní bezpečnosti.“

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36286, https://cina.esotravel.cz/clanek/8-zajimavosti-o-zlute-rece-ktere-jsme-si-nevycucali-z-prstu

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.