Linka Chongqing Rail Transit No. 2

Čínský vlak projíždí domem a má v něm i zastávku

Plánování městské hromadné dopravy je někdy velmi krkolomné. Přesvědčili se o tom také v jihozápadních oblastech Číny, konkrétně ve třetím největším městě této země nazvaném Chongqing. Na poměrně malém prostoru se tady staví vcelku hodně domů. Naplánování trasy vlaku se tedy značně zkomplikovalo. Přesto to ale inženýři vymysleli poměrně originálně. Vlak prostě projíždí domem, v němž má také zastávku.

Linka Chongqing Rail Transit No. 2

Originální vyřešení celé situace. I takto lze charakterizovat pohled na místo, kudy projíždí vlak. Samotné město Chongqing se vyznačuje plochou pouhých 31 000 kilometrů čtverečních s tím, že tady žije celkem úctyhodných 49 milionů lidí. Poloha města je také typická tím, že je vklíněno do kopcovité oblasti. Místo pro komunikace, ať už jde o silnice nebo železnici, se tady hledá dost složitě. Přesto je to možné.

Linka Chongqing Rail Transit No. 2

Linka Chongqing Rail Transit No. 2: Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Železnice funguje již více než 16 let

Ke spuštění neobvyklé železniční trati došlo již v roce 2004. Samotný vlak je unikátní, aby mohl vůbec po takovéto trase projíždět. Vyznačuje se pomalým otáčením a schopností vyjet i trasu s vcelku vysokým sklonem. Navíc projíždí onou rezidenční budovou mající 19 podlaží. Bez potíží se provlékne i vcelku úzkými uličkami.

Linka Chongqing Rail Transit No. 2

Linka Chongqing Rail Transit No. 2: Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Odhlučnění jako základ

Představit si zcela tichý vlak je pro nás fakticky nemožné. I proto bylo na jedné z přední pozic mezi prioritami vynaleznout solidní systém odhlučnění, aby se dalo v budově vůbec přebývat. Všechno ale dokázali velmi precizně vyřešit. Místní hovoř o tom, že hluk připomíná zapnutou myčku na nádobí. Tak, jak známo, žádný velký hluk nenadělá. Místní tak mohou využít služeb vlaků, který je dokáže rozvést po velkoměstě efektivně a rychle.

Linka Chongqing Rail Transit No. 2: Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *