split

Diokleciánův palác, Národní park Krka a další lákadla Splitu

Někteří nedají na Chorvatsko dopustit, jiní by do něj nejeli ani za „zlaté prase.“ Vcelku však nezáleží na tom, do které skupiny patříte. Chorvatský Split si zaslouží pozornost tak jako tak. Umí toho totiž nabídnout opravdu hodně.

Za skvosty architektury

Například Diokleciánův palác patří mezi nejzachovalejší památky svého druhu. Tvoří ho 220 budov na ploše 3,6 hektaru. Ale nejde o nic pro ty, kteří se bojí výšek. Vzhledem k jeho stáří se totiž na většině míst zachovalo jen impozantní obvodové zdivo a na rozhledny ve výšinách vás dovedou prakticky výhradně poměrně malé kovové schody. Není náhodou, že je rovněž zařazen do prestižního seznamu UNESCO.

A neopomeňte navštívit také pobřežní hrady, které lemují Kaštelskou zátoku. Měly Split ubránit proti tureckým vpádům. Některé jsou dnes přístupné z pevniny, k jiným se musíte dopravit po vodě. A kupodivu nejsou ani příliš turisticky vyhledávané, i když leží v úchvatné krajině a nabízejí zajímavé prohlídky.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Centrum Splitu vás přenese do středověku

Milujete romantiku renesance a románských staveb? Vydejte se do centra Splitu, které tvoří historické jádro města Trogir. K nejimpozantnějším stavbám tu bezpochyby patří katedrála svatého Vavřince, jež působí opravdu velkolepě. V křivolakých uličkách pak můžete strávit klidně celý den, aniž byste toho litovali.

K návštěvě vás naláká i Národní park Krka

Je proslulý zejména jako oblast jezer a vodopádů. Mezi nejznámější turistické cíle bezesporu patří Skradinské vodopády – nabídnou totiž hned 17 teras a vodní proud, řítící se s řevem z výšky 17 metrů. Ale uniknout by vám neměl ani romantický klášter Visovac z 15. století který si lebedí na ostrůvku uprostřed Visovackého jezera

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *