Rytiny indiánů

Indiány nejspíše nezničili kovbojové, ale alkohol a epidemie

Ohnivá voda může být pomocníkem při zlepšení nápady a veselí. Často se ale z alkoholu stává zabiják. Podobně tomu bylo zřejmě i v případě indiánů. Už ve filmech Karla Maye, které měly mnohdy s realitou společného méně, než to vypadalo, se alkohol hojně objevoval. Indiánům ho přivezly bledé tváře. Podle dnešních dat souvisí s úmrtím v důsledku nadměrné konzumace alkoholu až 70 % úmrtí indiánů.

Alkohol vůbec neznali

Přesně tak. Před příchodem bledých tváří z Evropy původní obyvatelé Ameriky neměli o alkoholu ani potuchy. Ano, některé kmeny si dokázaly vyrobit slabší alkohol podobný pivu, který se ale používal jen při rituálech. Silnější alkohol ale představoval neznámou věc. Němci, Angličané či Irové, kteří do Ameriky dorazili, ale o alkoholu věděli leccos a konzumovali ho v obřích dávkách. Byli na něj zvyklí.

Indiáni

Indiáni: Zdroj obrázku Pixabay.com

Evropani bohatli

Dovezli s sebou destilační kolony a alkoholické nápoje se začaly v Americe vyrábět ve velkém. Za výrobu pálenek bylo novým osadníkům placeno doslova zlatem nebo kožešinami a jinými drahými věcmi. Samozřejmě využívali toho, že indiáni nejsou na alkohol zvyklí. Rychle se přiopili a obchody se s nimi dělaly mnohem lépe. Evropané je prostě okrádali. A bohatli…

Neomezená spotřeba

Pilo se naplno, nikdo se nešetřil. Proti pití alkoholu kázali jen reverendi, na něž dal ale málokdo. Alkohol byl levný, jednoduše dostupný a nijak se nedanil. Opilecký návyk a následná závislost vznikly rychle a bez problémů. Tradice se pak předávala z jedné generace na další.

Repliky indiánských obydlí a totem

Repliky indiánských obydlí a totem: Zdroj obrázku Pixabay.com

Důsledky s sebou nesou dodnes

Úmrtnost indiánů v souvislosti s pitém alkoholu je zhruba pětkrát vyšší než v případě běžných Američanů. Kdo je nejpostiženější? Logicky muži ve věku od 45 do 64 let. Ve stínu tohoto faktu indiáni častěji umírají i při řízení auta pod vlivem alkoholu či v důsledku násilností. problémy vznikají také při porodech. Fetální alkoholový syndrom má za následky to, že se až 10 postižených dětí na 1000.

Obrana před infekčními nemocemi

Právě obranou se stal alkohol při epidemiích, které postihovaly indiány v letech 1400 až 1800. Zavlečeny sem byly z Evropy. Tyto epidemie vyhladily až 90 % původních obyvatel. Lidé při velkých epidemiích osypek, tyfu nebo neštovic hledali útěchu právě v alkoholu a při nedostupnosti medikamentů se jim nelze divit.

Dřevěné rytiny indiánů: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

3 komentáře

  1. miztli Odpovědět

    Až na to, že to co je v knihách K. Maye má s realitou společného velmi. To, co se nejen v tomto článku opakuje o nepodobnosti s realitou , je jen překonané dávno zažité klišé. Jde o to, že K. May své poznatky získával v knihovnách, internet nebyl a vědci na tom byli vpodstatě podobně. Takže, pokud je něco odlišné, tak nikoliv jen vůči K. Mayi, ale i statním tehdejším učencům . Naoapk, co se od té doby stále nepodařilo objevit, tak v jeho knihách K.M. je fakticky to, co je dodnes k mání v klasické podobě, případně již na internetu, ale nic dalšího nového. K oněm předsudkům došo v minulosti, kdy nebylo možné dost dobře tyto věci překontrolovat.

  2. Dušan Weipert Odpovědět

    Poslední věta odstavce „Důsledky s sebou nesou dodnes“ – účinky alkoholu opravdu mohou být fatální. Ale ono postižení plodu alkoholem matky se jmenuje fetální alkoholový syndrom (z latinského fétus = plod).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *