Přehledná pravidla lyžování v Rakousku

Matrei

Rakousko se podobně jako Česká republika dostalo do vcelku tvrdého lockdownu. Od 26. prosince, tedy od včerejška, si toho lidé moc dovolit nemohou. Lyžování jim ale na rozdíl od České republiky zcela zapovězeno nebylo. Mnohá střediska zahájila sezonu 24. prosince. I když o dva dny později přišly další restrikce a zpřísňování opatření, na lyže se lidé vydat mohou. My se podíváme na opatření, jež budou lyžaře a snowboardisty čekat.  

Snížená kapacita lanovek

Je třeba poznamenat, že lyžování letos teoreticky v Rakousku zakázáno nebylo. Pouze se musely zastavit lanovky a vleky. Tím pádem se na sjezdovky mohli vydat snad jen skialpinisté. Fakticky nic nefungovalo. K otevření vleků došlo 24. prosince s tím, že jejich kapacita byla snížena na 50 %.

Bez masky to nepůjde

Konkrétně budou muset mít lyžaři respirátor minimálně standardu FFP2. Stane se tak ve frontách a přímo v přepravních zařízeních. Jinak samozřejmě budou lyžovat bez této dodatečné ochrany. K dostání budou tyto respirátory přímo na místě. S touto informací přišel konkrétně list Kronen Zeitung.

 

 

Pitztal

Pitztal: Zdroj obrázku Pixabay.com

Moc do rukou spolkových zemí

Právě v gesci rakouských spolkových zemí bude to, do jaké míry budou restriktivní opatření v daných středicích přísná. Třeba v takovém Štýrsku budou měřit i teplotu lyžařů.

Na aprés ski a hotely můžeme zapomenout

Hotely by podle všeho měly být uzavřené až do 18. ledna. Jestliže tedy někdo vyrazí na hory, bude se jednat o jednodenní výlet. Tedy v případě, že nepřespí ve vlastním karavanu, jak se dělo ještě nedávno u nás. Podle lyžařského časopisu Skigebiete Test budou k dispozici pouze některé možnosti stravování. Jídlo si bude možné vzít s sebou. Mnohé podniky se ale zavřou.

Ischgl

Ischgl: Zdroj obrázku Pixabay.com

Které spolkové země otevřely své sjezdovky?

  • Tyrolsko,
  • Vorarlbersko,
  • Štýrsko a
  • Salzbursko.

Samozřejmě se přidají ještě další dle situace.

Vyplatí se cestovat do Rakouska za lyžováním?

Toť otázka. Cizincům vstup na tamní sjezdovky zakázán nebyl. Přesto přísná karanténní opatření v podstatě znemožňují turistům užívat si skvělých sjezdovek. Pět dnů v izolaci a následný test na koronavirus jsou jen některými opatřeními, jimiž se musí cizinec zabývat. Tak jako tak si prostě budeme muset nechat zajít chuť. Ostatně u nás platí také velmi přísné restrikce, kdy se mohou setkávat pouze maximálně 2 lidé, pokud nejde o rodinné příslušníky. Nějaké lyžování s přáteli tak ani v Rakousku zatím v úvahu nepřipadá. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál.

 Matrei in Osttirol: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.